Grupa Poetycka „Pomiędzy Słowami” zaczęła drugi rok działalności

Po wakacyjnej przerwie, funkcjonująca przy naszym Muzeum, Grupa Poetycka „Pomiędzy Słowami” wrześniowym spotkaniem zainaugurowała drugi rok swojej działalności! Refleksjami i sukcesami z ostatnich tygodni, a także relacją z ostatniego spotkania, podzieliła się z nami opiekunka grupy Renata Batko:

Członkowie Grupy (Dominika Świaczny i Szymon Bombol) obecni na spotkaniu wrześniowym razem z panią Moniką Lewandowską przy stole w saloniku mieszczańskim. Fot. Renata Batko

Spotkaniem w przyjaznych murach Muzeum Miasta Jaworzna, 21 września rozpoczęliśmy drugi rok działalności, wspomnieniem obejmując czas wakacji. W pięknej scenerii saloniku mieszczańskiego pracowaliśmy ujmując w słowa przeżycia i emocje z ostatnich miesięcy.

Z radością informujemy, że w ostatnim numerze (39.) ogólnopolskiego kwartalnika literacko kulturalnego LiryDram ukazały się wiersze dwóch naszych młodych poetek: Dominiki Świaczny, studentki (str. 128) i Ady Budniok – maturzystki III LO w Jaworznie (str. 114). To wielkie wyróżnienie dla nich, dla nas.

Co może łączyć poezję i eksponaty muzealne?

Otóż, bardzo wiele. Poezja może być np. przedstawiona w sposób wizualny. I tu zbliżamy się do rysunku, fotografii oraz grafiki kontemplując je krok po kroku.

W maju 2023 r. podczas przedwakacyjnego spotkania grupy rozmawialiśmy o poezji wizualnej i pisaliśmy swoje kaligramy. KALIGRAMY (bo tak nazwano graficzne przedstawienie słowami tego, o czym chcemy opowiedzieć) integrują słowo i obraz, eksperymentują z formą, używają gry słownej, stawiają na kreatywność. Jako pierwszy malowanie obrazu za pomocą słów rozpoczął Guillanme Apollinaire – poeta i pisarz francuski z początku XX w. Nasze kaligramy zaczęliśmy od prostych form kota czy dłoni. To jaką treścią wypełnili je młodzi twórcy słowa, zależało od ich kreatywności.

Wiersz nie musi być tylko klasyczny, rymowany i rytmiczny. Poezja ma swoje różne oblicza.

Kolejną formą nad jaką rozwijamy swoją kreatywność w pisaniu to: EKFRAZA czyli artystyczny opis dzieła sztuki w literaturze. Pierwsze warsztaty z ekfrazy odbyły się w marcu 2023 r., a teraz, na spotkaniu wrześniowym, rozpoczęliśmy zwiedzanie ekspozycji muzealnej Miasta Jaworzna dokonując osobistych odkryć. To jakie eksponaty posłużą młodym poetom do literackiego opisu jest jeszcze, również dla mnie, tajemnicą. Wiem jednak, że potrafią to zrobić i w niedługiej przyszłości poznamy ich wiersze.

Dziękuję pani Monice Lewandowskiej (Galeria Sektor I) za opiekę nad naszą Grupą, a dyrekcji Muzeum Miasta Jaworzna za przychylność i otwartość na nasze działania.

Spotykamy się ponownie w ostatni czwartek kolejnego miesiąca. Chętnych, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Renata Batko
tel. do kontaktu: 604308392