„Brzmienie portretu” – wystawa prac Witolda Berusa

W sali wystawowej naszego Muzeum zagościła właśnie pierwsza powakacyjna wystawa sztuki współczesnej, zorganizowana przez Galerię Sektor I. Na ścianach zawisły kolorowe, wielkoformatowe prace doktoranckie Witolda Berusa, zespalające ideę nowoczesnego pop-artu z rockandrollową narracją. Ekspozycję pn. „Brzmienie portretu” będzie można oglądać do 15 października, a jej kulminacyjnym elementem będzie finisaż, zaplanowany na 12 października.

O cyklu prac prezentowanych na wystawie artysta mówi lapidarnie i konkretnie:

„Obrazy malowane do muzyki znanych wykonawców, tytuł obrazu jest zarazem tytułem utworu muzycznego.”

Zgodnie z tym założeniem na wystawie znalazły się następujące prace: „Biały królik” Jefferson Airplane, „Brzmienie ciszy” Simon & Garfunkel, „Osobisty Jezus” Depeche Mode, „Do prostego człowieka” Akurat, „Chciałbym żebyś tu był” Syd Barrett, „Łąki Grantchester” Pink Floyd, „Nie wierzę politykom” Tilt, „Dom wschodzącego słońca” The Animals.

Intrygującym i zaskakującym dla odbiorcy może wydać się pomysł twórcy, który postanowił swój portret uczynić elementem kompozycji. To oznacza, że na obrazach możemy zobaczyć Witolda Berusa jako członka zespołu, współwykonawcę lub odtwórcę głównej roli, niczym aktora w teledysku.

Wystawę będzie można oglądać przez równy miesiąc – od 15 września do 15 października 2023 r.

Finisaż wystawy odbędzie się w czwartek – 12 października – o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum, przy ul. Pocztowej 5. Wstęp wolny!!

Kuratorem wystawy jest Leszek Lewandowski.

Serdecznie zapraszamy!!!

Witold Berus

Artysta konsekwentny i wytrwały, tworzy systematycznie nie zwracając uwagi na mody i trendy.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się malarstwem i popularyzacją sztuki. Pięciokrotnie brał udział w wystawie finałowej Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Trzykrotnie w Biennale Malarstwa Polskiego Bielska Jesień w Bielsku-Białej. Jest autorem Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu. Organizował wystawy indywidualne i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Mieszka w Zabrzu. Tytuł doktora otrzymał 2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.