„Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych w Jaworznie” – 6. spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Domknięcie trylogii „Obozu dwóch totalitaryzmów”, czyli historia więzienia dla młodocianych więźniów politycznych, które działało w Jaworznie w latach 1951–1956, to temat przewodni szóstego wykładu z cyklu „Z Historią na Ty”.

Na przełomie lat 40. i 50. XX w. pojawił się nowy fenomen, jakim była młodzieżowa, antykomunistyczna konspiracja niepodległościowa. Powstające organizacje były silnie zwalczane przez państwowy aparat bezpieczeństwa, przez co ich członkowie masowo trafiali do więzień. Wobec szybko zwiększającej się liczby osadzonych, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego zdecydowało o utworzeniu więzienia dla młodocianych więźniów politycznych w Jaworznie, w miejscu zamkniętego Centralnego Obozu Pracy Jaworzno.

Na najbliższym wykładzie można się będzie dowiedzieć m.in.: kim byli więźniowie jaworznickiego więzienia, z jakich przyczyn do niego trafiali, dlaczego w więzieniu funkcjonowała szkoła i dom kultury oraz które – stojące do dzisiaj budynki – zostały wzniesione rękami więźniów.

6. spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty” odbędzie się w środę – 24 kwietnia – o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5. Wykład pt. „Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych w Jaworznie (1951-1956)” zaprezentuje kustosz MMJ Adrian Rams.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny!!

z historią na ty - baner