„Kto wybudował Jaworzno? – 7. spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Co łączy osiedle Podwale Wschód z osiedlami mieszkaniowymi w Bejrucie? Co wspólnego ma willa Winterówka z ratuszem w Nowym Sączu? Jak wyglądałby rynek, gdyby wybudowano modernistyczny Dom Legionów i dokończono, przerwaną w 1939 r., budowę kościoła? Odpowiedź między innymi na te właśnie pytania będzie można usłyszeć podczas siódmego wykładu w ramach cyklu pn. „Z Historią na Ty”.

Kto wybudował Jaworzno? Pod tym krótkim, a zarazem prowokującym pytaniem, kryje się wielowątkowa opowieść o projektach architektonicznych, jakie realizowali na przestrzeni XIX i XX wieku liczni twórcy, zaproszeni do kreowania przestrzeni publicznej Jaworzna. Od połowy XIX w. próbowano jej nadać charakter miejski, a od lat 50. XX w. starano się odwrócić ten trend i usunąć sielski małomiasteczkowy charakter Śródmieścia. Odgórnie zaplanowano wielką aglomerację przemysłowo-mieszkalną, dla której przewidziano monumentalną bryłę kościoła św. Wojciech i św. Katarzyny, będącą do dziś symbolem ówczesnych, estetycznych preferencji. Powstało miasto z żelbetowymi konstrukcjami kopalń i osiedla wznoszone w ramach budownictwa uprzemysłowionego.

Na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się w środę – 8 maja – o godzinie 18.00, kustosz MMJ dr Iwona Brandys zaprezentuje opowieść o budowniczych, architektach i plastykach, którzy przyczynili się do obecnego wyglądu Jaworzna. Wykład ten, będzie próbą przedstawienia głównych nurtów i twórców przemian architektonicznych w naszym mieście. Będzie on obejmował m.in. ważną dla Jaworzna akcję „upiękniania” Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu, a także omówienie jaworznickich obiektów wzniesionych w duchu austriackiego historycyzmu, następnie międzywojennego modernizmu oraz te powojenne socrealistyczne i socmodernistyczne.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy na 7. spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty” – „Kto wybudował Jaworzno? Opowieść o budowniczych, architektach i plastykach”.

Środa – 8 maja – godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny!!

z historią na ty - baner