2. spotkanie ze wzornictwem ASP Katowice

Przed nami ostatnia w tym roku wystawa sztuki współczesnej w murach Muzeum Miasta Jaworzna. Nowej ekspozycji przyświecać będzie hasło „Dizajn jest dla Ciebie”, a wśród eksponatów znajdą się nowatorskie prace kadry akademickiej oraz studentów wzornictwa katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wernisaż wystawy zaplanowano na 7 grudnia.

spotkanie ze wzornictwem asp - plakat wystawy

Wystawa pt. „Dizajn jest dla Ciebie” prezentuje obiekty, które nie tylko przyciągają atrakcyjnym wyglądem, ale również – dzięki zastosowanym rozwiązaniom – ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Poprzez ekspozycję jej autorzy chcą pokazać, w jaki sposób projektanci mogą wpływać na jakość naszego życia, zmieniać otocznie, usługi i przestrzeń publiczną.

Na co dzień niekoniecznie zdajemy sobie przecież sprawę, że o kształcie otaczających nas przedmiotów decydują projektanci. A często wiele obiektów codziennego użytku jest właśnie efektem skomplikowanego procesu twórczego, w którym – obok atrakcyjnej formy – należy uwzględnić także funkcje danego przedmiotu oraz proces technologiczny w jakim on powstaje. Dlatego wystawa ta jest świetną okazją do zastanowienia się i przyjrzenia z bliska, jak powstaje ostateczna forma otaczających nas przedmiotów, które – mimo że stworzone przez artystów – nie są w powszechnym odbiorze postrzegane jako obiekty sztuki.

– Dizajn to jeden z najciekawszych obszarów kreatywnych, który czerpie z wielu różnych dziedzin, zarówno artystycznych, humanistycznych, jak i inżynieryjnych – mówią pomysłodawcy wystawy z katowickiej ASP. – Dizajn, jako interdyscyplinarna dziedzina, głównie rozwijana jest na akademiach sztuk pięknych, dzięki czemu może czerpać ze sztuki nieskrępowane podejście i swobodę w eksperymentowaniu. Stąd na wystawie chcemy Państwu pokazać, że dizajn i sztuka korespondują ze sobą, pokazując wrażliwość i kreatywność naszego środowiska akademickiego, kierunku Wzornictwo.

Wernisaż wystawy odbędzie się
w czwartek – 7 grudnia – o godz. 18.00
w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5)

Wstęp wolny!!
Serdecznie zapraszamy!!!

Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia 2024 r.

spotkanie ze wzornictwem asp - plakat wystawy