I Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny im. Leszka Dutki rozstrzygnięty!!

Za nami najważniejsza cześć I Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego im. Leszka Dutki – wyłonienie zwycięzców! Nie oznacza to jednak jeszcze definitywnego końca tego projektu. Przed nami bowiem gala finałowa, na której poznamy młodych twórców ceramiki z całej Polski oraz wystawa pokonkursowa, na której będzie można z bliska obejrzeć prace konkursowe.

konkurs ceramiczny Leszka Dutki - plakat

Przypomnijmy, że konkurs, który nasze Muzeum realizowało wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury im. Jaworzniaków, skierowany był do młodego pokolenia – uczniów szkół podstawowych klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, w tym wychowanków ośrodków kultury i pracowni ceramiki z całej Polski, a jego celem było propagowanie wśród dzieci i młodzieży ceramiki artystycznej i użytkowej, jako rzemiosła, rękodzieła i sztuki.

Na konkurs nadesłano 59 prac. 10 z nich nie zostało dopuszczonych do rywalizacji ze względu na niezgodność z regulaminem, 3 prace dotarły niestety uszkodzone. Ostatecznie więc w konkursie wzięło udział 46 prac.

We wtorek – 12 grudnia – jury w składzie: prof. dr hab. Grażyna Borowik-Pieniek (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), dr Magdalena Cisło (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), prof. dr hab. Krzysztof Rozpondek (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu), prof. dr hab. Kazimierz Pawlak (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu) oraz prof. dr hab. Adam Pociecha (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), po wnikliwej ocenie prac przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX – Anna Kramarz – MDK Śródmieście, opiekun Joanna Sekuła

CERAMIKA ARTYSTYCZNA KLASY IV-VI:

• I NAGRODA – Zofia Gortat – Dom Kultury w Rybniku, opiekun art. Agnieszka Stuchlik
  • II NAGRODA – Maria Kędziora – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 Wejherowo, opiekun art. Karolina Tylki
  • III NAGRODA – Emila Maler – MDK im. Jaworzniaków Jaworzno, opiekun art. Małgorzata Wosik

CERAMIKA ARTYSTYCZNA KLASY VII-VIII:

• I NAGRODA – Tamara Lisowska – Pracownia Działań Twórczych Koniakowo 78 Świeszyno, opiekun art. Beata Piwowar-Borowska
  • II NAGRODA – Leon Łyś – MDK Krzyki Wrocław, opiekun art. Beata Władyka
  • III NAGRODA – Weronika Jabłońska – Plama 6AK Gdańsk, opiekun art. Czesław Fankidejski

CERAMIKA ARTYSTYCZNA SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

• I NAGRODA – Laura Hellsz – ZSAP Liceum Tarnowskie Góry, opiekun art. Urszula Kaczmarczyk
  • II NAGRODA – Anastazja Gierlak – PLSP im. Jana Matejki Nowy Wiśnicz, opiekun art. Agnieszka Karecka
  • III NAGRODA –Agata Olszewska – Pałac Młodzieży w Katowicach, opiekun art. Barbatra Studziżba

CERAMIKA UŻYTKOWA KLASY IV-VI:

• I NAGRODA – Natalia Rachlewicz – Ognisko Artystyczne „Żaczek” Olkusz, opiekun art. Wioletta Sarota- Stach
  • II NAGRODA – Zofia Micek – MDK im. Jaworzniaków Jaworzno, opiekun art.  Małgorzata Wosik
  • III NAGRODA – Zofia Szaflarska – SP nr 1 w Poznaniu, opiekun art. Krystyna Lipka-Czajkowska

CERAMIKA UŻYTKOWA KLASY VII-VIII:

• I NAGRODA – Justyna Rysula – Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem, opiekun art. Urszula Gabryś-Suchorab
  • II NAGRODA – Julia Lis – Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem, opiekun art. Urszula Gabryś-Suchorab
  • III NAGRODA – Zofia Majcher – Ognisko Artystyczne „Żaczek” Olkusz, opiekun art. Wioletta Sarota- Stach

CERAMIKA UŻYTKOWA SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

• I NAGRODA – Anna Kramarz – MDK Śródmieście we Wrocławiu, opiekun art. Joanna Sekuła
  • II NAGRODA – Pola Bogacz – Pałac Młodzieży im. Prof. Kamińskiego w Katowicach, opiekun art. Barbara Studziżba
  • III NAGRODA – Aleksandra Pańczyk – ZSAP w Tarnowskich Górach, opiekun art. Urszula Kaczmarczyk

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY (do pobrania)

Laureatom serdecznie gratulujemy pomysłów oraz wygranych, a wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie i były zaangażowane w tworzenie prac, bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem!! Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

Gala Finałowa konkursu, na której nastąpi uroczyste wręczenie dyplomów zwycięzcom oraz wernisaż wystawy pokonkursowej, odbędzie się w piątek – 29 grudnia – o godz. 17.00, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków (ul. Inwalidów Wojennych 2).

Serdecznie zapraszamy!!!

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Fundatorem nagrody głównej jest Andrzej Jarek, właściciel firmy Tech-Serwis.

Zapraszamy do galerii prac konkursowych (numery zwycięskich można znaleźć w protokole):