Wystawa – Sto lat Zakładów Chemicznych Organika – Azot S.A.

Zakłady Chemiczne Organika Azot to jedna z najstarszych firm chemicznych w Polsce. Ich historia sięga wiosny 1917 roku, kiedy to w fabryce otrzymano w procesie doświadczalnym pierwszą partię kwasu azotowego a później saletry sodowej, jedynego wówczas nawozu sztucznego. Przy produkcji zastosowano metodę profesora Ignacego Mościckiego pierwszego dyrektora nowo powstałej fabryki i późniejszego prezydenta II Rzeczpospolitej.

W latach międzywojennych zakłady były pionierem w zakresie produkcji preparatów służących do ochrony roślin. W latach pięćdziesiątych XX wieku produkty z fabryki stanowiły około 70 procent krajowej produkcji roślin. Współcześnie podstawą działalności firmy jest produkcja środków ochrony roślin i produktów biobójczych. W 2006 r Organika-Azot rozszerzyła zakres swojej działalności na rynku o skup i magazynowanie ziarna oraz o przetwórstwo nasion oleistych.

Wystawa jubileuszowa pt. Sto lat Zakładów Chemicznych Organika – Azot S.A. w Jaworznie Borach. 1917-2017, znajdująca się w Muzeum Miasta Jaworzna ma na celu przedstawić w skrócie historię i rozwój fabryki Azot, a także dać ogólny pogląd na działalność produkcyjną zakładu. Na ekspozycji znajdują się: akcje spółki, dokumenty, druki reklamowe, plakaty, odznaczenia oraz opakowania po produktach. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów prywatnych Michała Matyasika.

Czas trawnia wystawy: 09.06.2017 – 10.07.2017