Zapraszamy na szlak Bartka Cieszyńskiego

Szlakiem Bartka Cieszyńskiego, byłego grotołaza, historyka, kustosza Muzeum Miasta Jaworzna, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, miłośnika przyrody, który za szczególne miejsce do jej kontemplacji, wybrał Dolinę Będkowską.

Odkrywał ją przez lata, patrzył jak się zmienia. Na swoich szlakach spotykał wielu ludzi, którzy do dzisiaj nazywają go Przyjacielem. Wędrował sam, w towarzystwie bliskich, a czasem z przypadkowymi turystami.

Jeżeli można mówić o miłości do miejsca, to z pewnością, zaraz obok ukochanego miasta Jaworzna, miejscem tym była dla niego Dolina Będkowska. Znał każdą, nawet najmniejszą jej ścieżkę, potrafił nazwać każdy kwiat, drzewo czy skałę mijaną po drodze. Wiele o niej opowiadał, zachęcał do odwiedzenia. Pomimo tego, że traktował ją jako swoje miejsce, azyl, to zapraszał do niej również osoby zaprzyjaźnione, zaufane, z którymi chętnie dzielił się tym, co najpiękniejsze w Dolinie.

Szczególnie pod koniec swoich dni, jakby coś przeczuwając, bardzo chciał odwiedzić to miejsce po raz kolejny. Nasza pierwsza wyprawa do Doliny odbyła się 10 czerwca 2016 roku. Była to zarazem nasza pierwsza i ostatnia wspólna wędrówka. Z wyprawy pozostały zarejestrowane dźwięki, obrazy i przede wszystkim, wspomnienia zapisane na zawsze w pamięci.

Stałym punktem wycieczek Bartka była „Brandysówka” – schronisko prowadzone przez jego przyjaciół. Tam właśnie zawsze mógł znaleźć schronienie.

Chcielibyśmy w imieniu Bartka zaprosić wszystkich jego bliskich, osoby związane z Doliną Będkowską, mające serce do tego miejsca, ale także wszystkie te osoby, które nigdy nie dotarły do Doliny, tudzież z braku czasu, chęci, lub innych życiowych powodów, a które Bartek zachęcał do jej zobaczenia, do wspólnej wyprawy. Termin wyjazdu nie jest przypadkowy, gdyż zbiega się z pierwszą rocznicą śmierci Bartka.

Będzie to podróż w czasie, pełna wspomnień, ale także spotkanie z teraźniejszością, spotkanie z samym sobą, w obliczu tego co piękne ale i niebezpieczne, czyli z przyrodą.

Jednodniowa wycieczka „Szlakami Bartka Cieszyńskiego…” do Doliny Będkowskiej odbędzie się 3 września 2017 roku (niedziela). Godzina wyjazdu – 10:00 z parkingu przy Muzeum Miasta Jaworzna. Planowany powrót koło godziny 20:00. W ramach wycieczki zobaczymy m.in. „Jaskinię Nietoperzową”, przejdziemy do Brzezinki, wieczorem w „Brandysówce” odbędzie się prelekcja dotycząca Bartka, a potem ognisko. Szczegółowy harmonogram dnia przedstawimy niebawem.

Organizatorem wyjazdu jest Muzeum Miasta Jaworzna przy współpracy ze schroniskiem „Brandysówka” oraz Panem Tadeuszem Boratyńskim.

Wycieczka organizowana jest bezpłatnie (przejazd, ognisko), jedyna cena to koszt wejścia do „Jaskini Nietoperzowej” (około 10 zł).

Ilość miejsc ograniczona (50 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy odbywają się pod numerem telefonu: (032) 618 19 52.

Zaprasza Rodzina oraz pracownicy Muzeum.