„Struktura bieli” – wystawa grafik Pawła Warchoła

struktura_bieli - zaproszenie na wystawę

Pierwszym tegorocznym wydarzeniem w naszym Muzeum będzie wystawa pt. „Struktura bieli”, w ramach której swoje prace zaprezentuje artysta grafik – Paweł Warchoł.

Autor przywiezie do Jaworzna ok. 30 swoich prac, wśród których będą królowały rysunki – monochromatyczne grafiki, wykorzystujące ciekawą grę światło-cieni, skłaniające oko odbiorcy do dostrzeżenia subtelnej struktury bieli. Artystę zaprosiła do naszego Muzeum Galeria Sektor I, a kuratorem wystawy jest Leszek Lewandowski.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 20 stycznia – o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum, przy ul. Pocztowej 5. Podczas spotkania autor prac opowie o swojej twórczości i oprowadzi zebranych po przygotowanej ekspozycji.

Wystawę będzie można oglądać do 10 marca.

Serdecznie zapraszamy!!!

Warchoł Paweł

Artysta grafik, urodzony w 1958 r. w Krakowie. W 1979 r. roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu Nowym, w 1984 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowy Wydział Grafiki w Katowicach, a w 2011 r. uzyskał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1985 r. mieszka i tworzy w Oświęcimiu i w Krakowie.

Jest twórcą wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach, m.in. „Holzmachiny”, „Oratio”, „Warchoły”, „Pancerniki”. Prace prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych m. in. w Berlinie, Münster, Haidelbergu, Norymberdze, Barcelonie, Pilźnie, Ostrawie, Żylinie, Budapeszcie, Amsterdamie. W Polsce m. in. w Warszawie, Toruniu, Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu oraz wielokrotnie w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej. Jego rysunki były eksponowane na ponad tysiącu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie były nagradzane i wyróżniane .in.:

• 1991 – III Nagroda „KUNST ’91”, Haus der Kunst, Monachium
  • 2000 – Grand Prix, Międzynarodowe Triennale Sztuki „Majdanek 2000”, Lublin
  • Główna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, III Triennale Autoportretu, Radom
  • 2002 – II nagroda, III Biennale Rysunku Środkowoeuropejskiego, Pilzno
  • 2003 – Główna Nagroda, XXIV Konkurs Rysunku Sant Lluc, Barcelona
  • 2004 – Główna Nagroda, XLI Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Fundacji Ynglada – Guillot, Barcelona
  • 2006 – wyróżnienie, 12. Międzynarodowe Biennale Grafiki i Rysunku, Tajwan
  • III Nagroda, VI Triennale Sztuki Sacrum, BWA Częstochowa
  • 2008 – Nagroda Uniwersytetu Zachodnio-Czeskiego, IV Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno
  • 2009 – III Nagroda, IV Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław
  • I Nagroda, Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Skopje
  • 2010 – Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno
  • Nagroda “Golden Osten”, II Międzynarodowy Konkurs Rysunku, WGD OSTEN, Skopie
  • 2013 – Grand Prix, 7 Międzynarodowe Biennale Rysunku, Melbourne
  • 2017 – Grand Prix, IX Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie

Dzieła w licznych kolekcjach prywatnych oraz w wielu zbiorach muzealnych, m. in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Kolekcji „Znaki Czasu” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Katowicach, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Taichnung na Tajwanie, Muzeum Światowego Rysunku WGD Osten w Skopje, Państwowych Muzeach w Lublinie i Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kolekcji Bayer.

struktura bieli - plakat wystawy