Przebudzenie 2022 – wystawa rzeźby, malarstwa i grafiki

wystawa przebudzenie - plakat

Przed nami pierwsza w tym roku wystawa zbiorowa w murach naszej muzealnej Galerii Obecnej!

Swoje prace – rzeźby, obrazy, grafiki, litografie – zaprezentuje sześciu artystów: Teresa B. Frodyma, Katarzyna Handzlik-Bąk, Adam Pociecha, Andrzej Szarek, Anna Szewczyk, Renata Szułczyńska i Jakub Zdejszy.

Twórcy w swoich pracach prezentują postawę bacznego obserwatora, przekazując odbiorcy cenny bagaż spostrzeżeń i doświadczeń. Sam pomysł wystawy zrodził się z intencji pokazania wielowymiarowego spektrum, w którym odbiorca zobaczy różnorodność postaw artystycznych. Nie bez znaczenia są względy czasowe; albowiem koncepcja wystawy, powstała wtedy, gdy podobnie jak obecnie, zalewała nas fala zmian na skalę światową.

Na wernisaż wystawy pt. „Przebudzenie 2022” zapraszamy w piątek – 4 lutego – na godz. 18.00.
Ekspozycje będzie można oglądać do 15 marca!

Przebudzenie 2022 – Grozi nam zmiana

„Prawdy nie da się wyrazić słowami.
Prawdę dostrzega się nagle, jako skutek przyjęcia określonej postawy.
A więc możesz się nie zgadzać ze mną, a jednak dostrzec prawdę.”

Anthony de Mello „Przebudzenie”

Przebudzenie, to słowo-klucz otwierające mnogość interpretacji, szerokie pole do przemyśleń, podsumowań, refleksji. Błysk olśnienia wywołuje świeżość spojrzenia, wprowadza w stan dziecięcej ufności i radości, to odczucie uzyskanej pewności. Intensywny bodziec wraz z pierwszym powiewem przynosi zmiany w postrzeganiu świata. Jednak, zmiana wymaga wygimnastykowanego umysłu, bo trzeba dostrzec świat, jednocześnie takim jaki jest i do góry nogami, jednocześnie z zewnątrz i z wewnątrz. Trzeba otworzyć się na niego, dojść do miejsca, gdzie zobaczenie nieuchronności zmian już nie przeraża, już nie boli.

Intencja, pokazania wielowymiarowego spektrum, zrodziła pomysł na wystawę zbiorową, gdzie odbiorca zobaczy różnorodność postaw artystycznych. Nie bez znaczenia są względy czasowe; albowiem koncepcja wystawy, powstała wtedy, gdy podobnie jak obecnie, zalewała nas fala zmian na skalę światową. Wielość wypowiedzi stwarza szansę doświadczenia rozwiniętego wachlarza
kreacji. W wystawie biorą udział artyści, którzy w swoich pracach prezentują postawę bacznego obserwatora, przekazując odbiorcy cenny bagaż spostrzeżeń i doświadczeń. Swoje prace prezentują: Teresa B. Frodyma, Katarzyna Handzlik-Bąk, Adam Pociecha, Andrzej Szarek, Anna Szewczyk, Renata Szułczyńska, Jakub Zdejszy.

Stojąc naprzeciw artystycznych wypowiedzi usłyszymy głosy przekonań, podsumowań, wezwań. Są wśród nich słowa o wysokim tonie i ciężarze – naznaczone znaczeniami, eksponują wyraźną postawę; Są zdania, które niosą wieść o tym, że świat widziany, to tylko iluzja, z którą staramy się zmierzyć. Są analizy relacji międzyludzkich; są wreszcie, podsumowania zabarwione smakiem osobistych przeżyć.

W katalogu, do wystawy „Przebudzenie 2022” przeczytamy tekst Andrzeja Mazura, który został stworzony dla tego wydarzenia. Wypowiedź autora „w pewnym momencie” staje się wizjonerska, Andrzej Mazur maluje słowem, przedstawia obraz współczesnego człowieka, a może już o krok naprzód – człowieka z przyszłości (?).

Przebudzenie może mieć wymiar osobisty, nie wychodząc poza walizkę podróżną własnych doświadczeń; może przyjąć formę rozważań filozoficznych lub stać się aktem twórczym na miarę testamentu dla pokoleń. Interesująca, ze względu na proces twórczy, jest droga impulsu – wynikającego z przebudzenia – po to aby stać się materią artystyczną. Wtedy właśnie, idea staje się żywą, znajduje swoje pole do działania.

Renata Szułczyńska – koordynator wystawy

Współorganizatorem wystawy jest Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy!!!