„Akty” – wystawa prac Liliany Samulak

Rok 2024 zaczynamy nową wystawą sztuki współczesnej w naszej muzealnej Galerii Obecnej! Na ekspozycji prezentowane będą malarskie dzieła Liliany Samulak, a tematyka prac – zgodnie z tytułem wystawy – będzie skupiać się na kobiecym akcie.

akty plakat

Cykl prezentowanych aktów to próba uchwycenia kobiecej emocjonalności. To jednak nie jej fizyczność została wysunięta na plan pierwszy, ale właśnie to, co nieoczywiste, ukryte. W cyklu tym kobieta została przedstawiona jako ta zmienna, ekspresyjna, sensualna – mówi o swojej wystawie sama autorka Liliana Samulak.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę – 10 stycznia – o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5. Wstęp wolny!!

Ekspozycję będzie można oglądać do 7 lutego.

Serdecznie zapraszamy!!

Liliana Samulak

Liliana Samulak ur. 29 kwietnia 1989 roku w Bielsku-Białej. Od najmłodszych lat wykazywała zamiłowanie do sztuki. Edukację plastyczną rozpoczęła w wieku 12 lat, uczęszczając na warsztaty plastyczne oraz prywatne lekcje rysunku i malarstwa. Naukę kontynuowała w Liceum Plastycznym im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. W tym czasie brała udział w wielu zbiorowych wystawach szkolnych oraz plenerach.

Po ukończeniu liceum podjęła naukę w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej na Wydziale Pedagogiki, z zamiarem wykorzystania swoich umiejętności w dziedzinie sztuki z dziećmi.

liliana samulak

W 2013 roku skorzystała z możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii, gdzie poświęciła się własnej pracy twórczej. Obcując w środowisku wielokulturowym, odkryła nowe sposoby wyrażania siebie. Zainspirowała się sztuką współczesną oraz fowizmem, tworząc ekspresyjne pejzaże z własną interpretacją kolorystyczną.

Po powrocie do rodzinnego miasta rozpoczęła studia uzupełniające II stopnia na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na kierunku Edukacji Elementarnej i Terapii Pedagogicznej, które w 2023 roku ukończyła z wyróżnieniem. W swojej pracy magisterskiej opisała wpływ sztuki na rozwój emocjonalny dzieci ze spektrum autyzmu.

W 2023 roku rozpoczęła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Obecnie, jako wychowawca w przedszkolu o profilu artystycznym, zajmuje się wdrażaniem dzieci w świat sztuki. Dodatkowo, podczas prowadzonych przez nią warsztatów plastyczno-terapeutycznych, wykorzystuje elementy arteterapii w celu rozbudzenia wśród podopiecznych wewnętrznej pasji tworzenia.

W maju 2022 roku odbyła się jej indywidualna wystawa w Galerii Akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej pt. „Pastele”, gdzie zaprezentowała kilkanaście swoich prac. Motywem przewodnim była martwa natura, uchwycona pastelami olejnymi.

W 2022 roku swoje prace prezentowała także w Galerii „Next“ w Bydgoszczy. Obecnie jej prace można zobaczyć m.in w „Bator Art Gallery“ w Szczyrku oraz w Galerii Sztuki „To Tu“ w Bielsku-Białej.

W 2023 roku także miały miejsce trzy wystawy indywidualne. W lutym prezentowana była wystawa pt. „Kolor pejzażu – interpretacje” w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku–Białej, w kwietniu wystawa pt. „Głębia-sztuka bez granic” w Sali Wystaw TMZŻ w Żywcu oraz w październiku wystawa pt.“Interpretacje koloru“ w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej.

akty plakat