„Szczakowa – Monografia”

Tuż przed końcem 2023 roku do naszej muzealnej biblioteczki trafiła kolejna obszerna i pięknie wydana publikacja!! Nowe wydawnictwo to praca Adolfa Tatarczucha pt. „Szczakowa – Monografia”.

szczakowa - monografia - okładka książki

To drugie wydanie tej publikacji. W nowej, atrakcyjnej szacie graficznej, została poszerzona i uzupełniona o niepublikowane dotąd materiały. Stanowi ona kompendium wiedzy o Szczakowej, przywołując niedostępne już dzisiaj materiały źródłowe.

Tak pracę Adolfa Tatarczucha nad tą książką wspominają jego dzieci – Grażyna Kieszek i Krzysztof Tatarczuch:

„Zamysł napisania historii swojego miasta zrodził się w umyśle naszego taty pod koniec lat 70. XX wieku. Z perspektywy czasu musimy stwierdzić, że wykonał tytaniczną pracę, biorąc pod uwagę, że nie dysponował telefonem (komórek jeszcze nie było, a telefonu stacjonarnego w domu nie posiadaliśmy) ani samochodem, nie mówiąc o Internecie, czy tym podobnych środkach przekazu. Wszystkie materiały do swojego projektu zbierał osobiście, często odwiedzając biblioteki, czytelnie, archiwa miejscowych zakładów pracy czy korzystając ze zbiorów prywatnych osób. Oprócz danych dostępnych w opublikowanej wcześniej licznej literaturze źródłowej, dotyczącej ziemi jaworznickiej, będzińskiej, chrzanowskiej czy krakowskiej, informacje pozyskiwał od starszych mieszkańców Szczakowej, pamiętających dobrze czasy międzywojenne i powojenne. Niejednokrotnie wybierał się na piesze wycieczki i – „uzbrojony” w aparat fotograficzny oraz notes – docierał w najdalsze zakątki Szczakowej, Pieczysk, Dobrej i Góry Piasku, gdzie rozmawiał z ludźmi, jak i fotografował stare chałupy, budynki i inne obiekty, których wizerunki umieścił w późniejszej pracy.”

Więcej o najnowszej publikacji MMJ można się będzie dowiedzieć podczas spotkania poświęconego monografii Szczakowej. Odbędzie się ono we wtorek – 16 stycznia – o godz. 17.00 w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, przy ul. Jagiellońskiej 3. Podczas spotkania będzie także możliwość zakupienia książki.

Serdecznie zapraszamy!

Opisana praca, jak i inne wydawnictwa poświęcone historii Jaworzna, są dostępne w siedzibie naszego Muzeum, przy ul. Pocztowej 5. Istnieje także możliwość zamówienia ich razem z wysyłką. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt e-mailowy – info@muzeum.jaw.pl – lub telefoniczny – 32 6181 950.

szczakowa - monografia - promocja