Końcoworoczne spotkanie Grupy Poetyckiej „Pomiędzy Słowami”

W tym tygodniu (18 grudnia) odbyło się w naszym Muzeum ostatnie tegoroczne spotkanie Grupy Poetyckiej „Pomiędzy Słowami”. Tym razem miało ono charakter warsztatów, podczas których członkowie grupy i zainteresowane osoby przybyłe na spotkanie, mogły zmierzyć się ze swoją tremą i doskonalić swoje umiejętności autoprezentacji pod okiem aktora Łukasza Batko.

grupa-poetycka-grudzień2023_02
fot. Jacek Maliszczak

W krótkim wstępie prowadząca spotkanie Renata Batko przedstawiła zaproszonego gościa, a On sam opowiedział o tym, czym zajmuje się zawodowo od 11 lat. Następnie uczestnicy mogli posłuchać, jak radzić sobie ze stresem, napięciem, lękiem przed nieoczekiwanymi wystąpieniami, a także jak przygotować się do planowanych wystąpień, w tym z mikrofonem przed szerszą publicznością.

Po części teoretycznej, podczas której nasz Gość opowiadał, jak sam przygotowuje się do wejścia na scenę i do wystąpień oraz jakich metod i ćwiczeń używa aby zniwelować napięcie, zebrani sami mogli spróbować swoich sił. Proste, wydawałoby się, czynności związane z dopasowaniem mikrofonu do swojej postury, brzmienia i mocy głosu, okazywały się detalami niezwykle istotnymi, które są w stanie zaważyć na tym, jak nasze wystąpienie zostanie odebrane.

Podczas swoich wystąpień uczestnicy warsztatu próbowali czytać teksty swojego autorstwa. Nie było to łatwe. Emocje powodujące drżenie głosu, rąk, kolan, zbyt szybkie czytanie, suchość w gardle, sposób trzymania kartki, odległość mikrofonu od ust, kąt ustawienia główki mikrofonu… było nad czym pracować. Łukasz zapraszał chętnych do prezentacji, nagrywał wystąpienie tych osób, które wyraziły taką chęć, a potem grupa wspólnie zastanawiała się, co można poprawić i jak.

Bardzo zależy mi na tym, aby członkowie grupy nabywali stopniowo umiejętności związane z wystąpieniem i czytaniem swoich wierszy – zaznacza opiekunka grupy Renata Batko. – Jest to istotne w przypadku prezentacji swoich utworów np. podczas konkursów, turniejów jednego wiersza, a zdobyte umiejętności przydadzą się również w codziennym życiu, w szkole, na uczelni czy w pracy.

Warsztaty były świetną okazją by poznać metody i techniki, które każdy zainteresowany może teraz ćwiczyć w domu, wykorzystując wskazówki i rady zaproszonego gościa. Spotkanie zakończyło się tradycyjną, wspólną fotografią, a zważywszy na nadchodzący czas również wzajemnymi, świątecznymi życzeniami.

grupa-poetycka-grudzień2023_02
fot. Jacek Maliszczak

Łukasz Batko

Urodzony w Krakowie, był uczniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie, gdzie pod okiem pani Renaty Fesper zagrał w pierwszych dziecięcych spektaklach. Ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, w klasie skrzypiec. W Gimnazjum nr 1 w Jaworznie, w klasie o profilu artystycznym, uczestniczył aktywnie w grupie teatralnej AKAD, prowadzonej przez Annę Dzierwę i Annę Korczyk. W kolejnych latach był członkiem grupy teatralnej w Centrum Kultury – Teatrze Sztuk w Jaworznie, gdzie szlifował swoje umiejętności pod okiem pani reżyser Ewy Sałużanki.

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2012 roku jest aktorem Teatru Pinokio w Łodzi, gdzie pod koniec sezonu 2011/2012 zadebiutował w roli Oskara, w sztuce na podstawie książki Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”, w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Współpracował z Teatrem Sztuk we Wrocławiu, z którym zdobył dwie główne nagrody na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Filmowym i Teatralnym SKENA UP w Kosowie w 2010 roku za spektakl „Akt 1925”.

Współzałożyciel Fundacji Gra/nice w ramach której realizuje autorskie spektakle oscylujące wokół tematów ważnych oraz silnie elektryzujących w świadomości społecznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako wiceprezes fundacji zajmuje się produkcją spektakli, promocją oraz organizacją wydarzeń i spektakli. Zrealizowane spektakle: “Morze ∞ możliwości” oraz “Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”

Dwukrotnie nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu:

• 2017 rok – II nagroda za rolę w spektaklu „Wielkie pytanie” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza,
  • 2019 rok – Wyróżnienie za rolę Sancho Pansy w spektaklu „Don Kichot” w reż. Konrada Dworakowskiego.

Nagrodzony Srebrnym Pierścieniem dla Najlepszego Aktora 2018 roku w Łodzi.

Stypendysta programu Młoda Polska 2020, w ramach którego zrealizował spektakl pt. “Bezimienny/Nieznany”. Tytuł ten został zaprezentowany na najważniejszych festiwalach teatru formy w Polsce, na których otrzymał wiele nagród, między innymi:

• Grand Prix na V Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu w 2021 r.
  • Nagroda za reżyserię oraz Nagroda za scenografię na 35. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Walizka” w Łomży 2022 r.
  • Nagroda za spektakl, jako efekt artystycznej kreatywności wszystkich twórców i odtwórców na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych “Lalka też Człowiek” 2022 w Warszawie.
  • Nagroda Publiczności na 29. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu 2021 r.
  • Spektakl znalazł się również w finale konkursu na Najlepszy Spektakl Niezależny w 2021 r. „The Best OFF” organizowany przez Fundację Teatr Nie-Taki.

W 2023 roku nagrodzony w dziedzinie animacji lalkowej na XXXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży przyznawanej przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP dla spektaklu “Morze ∞ możliwości”.