Jaworzno w oczach młodzieży CKZiU

Przed siedzibą naszego Muzeum dostępna jest już nowa wystawa plenerowa, na której prezentowane są fotografie uczniów jaworznickiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zdjęcia powstały w ramach projektu „Wikiteka”, którego pomysłodawcą jest Wikimedia Polska. Wystawa będzie trwała do końca września 2023 r.

Projekt polegał na wykonaniu przez uczniów CKZiU zdjęć Jaworzna a następnie umieszczeniu ich w zasobach internetowych Wikimedia Commons. Uczestnicy przedsięwzięcia zostali wcześniej przeszkoleni z zasad edycji internetowej encyklopedii przez trenera-wikipedystę. Wszystkie zdjęcia powstałe w ramach projektu, są umieszczone w bibliotece Wikipedii na licencji Creative Commons, dzięki czemu jest do nich wolny dostęp i każdy może z nich skorzystać, pod warunkiem uznania autorstwa.

Podsumowaniem projektu jest właśnie prezentowana wystawa pt. „Jaworzno w oczach młodzieży CKZiU”. Na planszach, oprócz zdjęć wykonanych przez młodzież, umieszczone są także kody QR, które po zeskanowaniu, odsyłają do profili i galerii poszczególnych autorów w Wikimedia Commons. Listę autorów i odnośniki do galerii można znaleźć także pod tym linkiem: https://bit.ly/3PH5Jet

Cele projektu:

• promowanie uczniowskich pasji i kreatywnego sposobu myślenia,
  • włączanie uczniów do tworzenia wolnej wiedzy,
  • wykorzystanie Wikipedii w szkole i instytucjach kultury,
  • nauka edycji i korzystania z zasobów wolnej wiedzy,
  • przeprowadzenie projektu społecznego,
  • promocja miasta Jaworzna, CKZiU Jaworzno, Muzeum Miasta Jaworzna, Wikimedia Polska.

Uczestnicy projektu:
Uczniowie CKZiU, kształcący się w zawodach technik reklamy oraz technik fotografii i multimediów: Wiktor Pawuska, Anna Bień, Kinga Dziurdzikowska, Karolina Przenzak, Olga Lelko, Oliwia Styrkowiec, Oliwia Dym, Julia Lizończyk, Alicja Kadula, Fabiola Wójciga, Karol Zbylut, Emilia Kowalczyk, Lena Szpond, Julia Rapacz, Alicja Dudziak.

Koordynatorki projektu z ramienia CKZiU Jaworzno:
Anna Kosobudzka i Agnieszka Kozub.

Opieka merytoryczna:
Wioletta Matusiak i Klara Sielicka-Baryłka – Wikimedia Polska.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna oraz Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.