„Blue, blue, electric blue, that’s the colour of my room” – wystawa prac Olgi Borawskiej

Jednym z wydarzeń, które zaplanowaliśmy na jaworznicką Noc Muzeów 2023, będzie wernisaż trzeciej w tym roku wystawy sztuki współczesnej Galerii Sektor I. Tym razem swoje prace w murach naszego Muzeum zaprezentuje Olga Borawska, a ekspozycja będzie nosiła tytuł: „Blue, blue, electric blue, that’s the colour of my room”.

Tytuł wystawy to fragment tekstu piosenki „Sound and Vision” Davida Bowiego, który jest bardzo bliski artystce i z którym utożsamia się w swoich „błękitnych okresach”. Artystka interpretuje ten tekst jako stan pewnego wyłączenia się z życia rzeczywistego na rzecz twórczych rozmyślań, które często są zapoczątkowane specyficznym nastrojem/stanem psychicznym autorki lub do nich prowadzą.

Don’t you wonder sometimes
’Bout sound and vision

Blue, blue, electric blue
That’s the colour of my room
Where I will live
Blue, blue

Pale blinds drawn all day
Nothing to do, nothing to say
Blue, blue

I will sit right down, waiting for the gift of sound and vision
And I will sing, waiting for the gift of sound and vision
Drifting into my solitude, over my head

Don’t you wonder sometimes
’Bout sound and vision

Wystawa stanowi ostatnią odsłonę projektu rozwijanego przez Olgę Borawską od 2019 roku. Nawiązuje on do rysunków automatycznych, produkowanych w czasie „napiętych nastrojów”. Takie abstrakcyjne bazgranie na kartce towarzyszy jej od od wielu lat.

Rysunek automatyczny został opracowany przez surrealistów, jako sposób wyrażania treści podświadomych, w dużej mierze wolnych od racjonalnej kontroli. Jak pisze Andre Breton: „Surrealizm to czysty automatyzm psychiczny, który ma służyć do wyrażenia bądź w słowie, bądź w piśmie, bądź innym sposobem, rzeczywistego funkcjonowania myśli. Dyktowanie myśli wolne od wszelkiej kontroli umysłu, poza wszelkimi względami estetycznymi czy moralnymi.” Niektórzy spirytualiści uważali, że rysunek jest kontrolą duchową, która fizycznie przejmuje kontrolę nad ciałem.

Artystkę inspiruje automatyczne rysowanie, malowanie, bazgranie i niezobowiązująca forma brudnopisu, kartki czy po prostu białej płaszczyzny. Każdemu zdarzyło się bazgrać po papierze w momentach napięcia. Jest w tym coś magicznego, pierwotnego. To sposób na zmniejszenie stresu. Bezwiedne rysowanie sprawia, że wyłącza się kontrola i jednostka wprowadza się w abstrakcyjny trans, po którym napięcie i gonitwa myśli ustępują.

Borawska buduje przestrzeń wokół swoich wewnętrznych napięć, chcąc je w ten sposób oswoić. Zestawia abstrakcję z figuratywnymi przedstawieniami oraz tytułami w formie hasztagów, które są słowną i wizualną zabawą. Snuje opowieść o świecie absurdu, żartu i groteski, jako katalizator towarzyszącego jej ciągłego poczucia napięcia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę – 20 maja – o godz. 19.00, podczas „Nocy Muzeów” w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5. Wstęp wolny!!

Na wystawie oprócz prac malarskich i rysunkowych znajdziemy także audiowizualny obiekt oraz instalacje pod tym samym tytułem. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 czerwca.

Serdecznie zapraszamy!!!

OLGA BORAWSKA

Urodzona w roku 1990 w Łomży, artystka wizualna. Współzałożycielka pracowni i grupy artystycznej Kopuła.9 / Dom Twórczy im. Andrzeja Iwanickiego w Warszawie. W ramach własnej praktyki artystycznej posługuje się wieloma mediami: maluje, tworzy instalacje, obiekty i projekty audiowizualne. W swoich pracach odnosi się do sytuacji społeczno-kulturowych oraz własnych wewnętrznych przeżyć opisując przy tym powszechną zmienność i przeciwieństwo wobec jednoznaczności, konserwatywności, stereotypów i schematów. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom licencjacki realizowała w pracowni Sztuki Domeny Publicznej pod kierunkiem Krzysztofa Wodiczko, natomiast magisterskie w pracowni Przestrzeni Malarskiej pod kierunkiem Leona Tarasewicza (dyplom z wyróżnieniem).