Rozbicie XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej w Jaworznie – wykład

1 grudnia wspominaliśmy kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Jaworznie w 1943 r., kiedy to niemieckie gestapo przeprowadziło akcję pacyfikacyjną wymierzoną w członków XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej. Była ona kontynuowana w sierpniu i wrześniu 1944 r., a w jej wyniku rozstrzelano przed własnymi domami 19 członków organizacji, prawie 100 zostało aresztowanych. Skutkiem było rozbicie największej miejscowej jednostki konspiracji niepodległościowej.

Dla osób, które chciałyby się dowiedzieć więcej o konspiracji niepodległościowej, działającej na terenie Jaworzna w czasach II Wojny Światowej oraz są zainteresowane szczegółami rozbicia XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej, przygotowaliśmy wykład i prezentacje poświęcone tym tematom.

Wydarzenie, które poprowadzi kustosz naszego Muzeum – Adrian Rams – odbędzie się w czwartek – 15 grudnia – o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miasta, przy ul. Pocztowej 5.

Serdecznie zapraszamy!

rozbicie 20. Batalionu Szturmowego Armii Krajowej w Jaworznie - plakat