Wystawa w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy Huty Katowice

wielka-budowa-plakat

Przed siedzibą naszego Muzeum, pojawiła się nowa wystawa plenerowa! Tym razem prezentowana ekspozycja nie dotyczy Jaworzna, lecz jednego z największych zakładów przemysłowych Śląska – Huty Katowice.

Wystawa pn. „Wielka budowa – w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy Huty Katowice” bogata jest w zdjęcia z czasów powstawania kombinatu metalurgicznego oraz stare mapy. Znaleźć tu można także m.in. wypowiedź brygadzisty Jana Buczyńskiego z 15 kwietnia 1972, kiedy to wbijano pierwszą łopatę pod budowę zakładu.

Huta Katowice ma szczególne znaczenie dla Dąbrowy Górniczej, twierdzi się nawet, że bez Huty nie byłoby tego miasta. Budowa kompleksu nie ograniczała się bowiem tylko do stworzenia zakładu produkującego stal, równolegle z wielkimi piecami powstawały osiedla mieszkaniowe dla tysięcy przyszłych hutników i ich rodzin. Wiele z tych osób przyjechało z odległych regionów do pracy w hucie, by już na resztę życia związać swoje losy z Dabrową Górniczą.

Wystawa przyjechała do Jaworzna, dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego „Sztygarka” i będzie ją można oglądać do końca roku.

Serdecznie zapraszamy!!