7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie – wystawa plenerowa

Przed nami wernisaż kolejnej wystawy plenerowej na jaworznickim Rynku! Nowa ekspozycja łączy w sobie historię Jaworzna, Policji i Rzeczpospolitej, prezentując i upamiętniając dzieje 7. Kompanii Rezerwy Policyjnej, która w latach 1936 – 1939 stacjonowała w Jaworznie. Zasłużona jednostka najbardziej chwalebne karty swojej historii zapisała w sierpniu i wrześniu 1939 r., broniąc granicy Rzeczypospolitej na Górnym Śląsku przed oddziałami Freikorpsu i Wehrmachtu.

7-kompania-rezerwy-policyjnej
Policjanci 7. Kompani w czasie uroczystości w Krakowie, na Placu Matejki. Fot. NAC.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Miasta Jaworzna oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i jest w dużej mierze efektem prac dr Piotra Uwijały, Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie, który, realizując swoją pasję do historii, podjął i zbadał temat 7. Kompanii. W toku badań, autorowi udało się nawet odkryć losy dowódcy jednostki, który przeżył okupacje. Po raz pierwszy temat ten został przedstawiony na IV Konferencji Naukowej – Jaworzno Interdyscyplinarnie, która miała miejsce w dniach 14-15 grudnia 2021 r. w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna.

Wernisaż wystawy pt. 7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie w latach 1936-1939 odbędzie się w piątek – 16 września – o godzinie 11.00, na Rynku w Jaworznie. W ramach wydarzenia zaplanowano także rozdanie nagród w diecezjalnym konkursie pt. „Polscy policjanci w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej” oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów współpracujących z ATElier Kultury w Jaworznie.

7-kompania-rezerwy-policyjnej - plakat

Plan wydarzenia:

16 września, Rynek w Jaworznie

• godz. 11.00
    Otwarcie wystawy pt. 7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie w latach 1936-1939
  • godz. 11.45
    Rozdanie nagród w diecezjalnym konkursie pt. Polscy policjanci w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej
  • godz. 12.15
    Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów współpracujących z ATElier Kultury

Ekspozycje będzie można oglądać do 30 listopada!

Serdecznie zapraszamy!!

Scenariusz wystawy: dr Piotr Uwijała, Adrian Rams
Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski
Recenzja merytoryczna: Krzysztof Kierski
Recenzja graficzna: Paulina Żak

Na wystawie wykorzystano zdjęcia z kolekcji Michała Chlipały, Krzysztofa Musielaka i Jacka Walaszczyka opublikowane w monografii ich autorstwa pt.: Kompanie rezerwy Policji Państwowej, Warszawa 2018 oraz z kolekcji Grzegorza Grześkowiaka, Lesława Wyspiańskiego i zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” w Katowicach, Muzeum Miasta Jaworzna.

Honorowy patronat nad wystawą objęli:
Prezydent Miasta Jaworzna
Paweł Silbert
Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach
nadinsp. Roman Rabsztyn
Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej
bp dr Grzegorz Kaszak

Wystąpienie dr. Piotra Uwijały na IV Konferencji Naukowej – Jaworzno Interdyscyplinarnie: