PODWÓJNOŚĆ – wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Po zaprezentowaniu malarskich zbiorów z kolekcji naszego Muzeum, tym razem fanów sztuki współczesnej chcemy zaprosić do zapoznania się z kolekcją sztuki Galerii Bielskiej BWA. Nowa ekspozycja pn. „Podwójność” to kolejna inicjatywa wystawiennicza Galerii Sektor I w Muzeum Miasta Jaworzna. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 7 października, o godzinie 18.00, w naszej siedzibie, a prace będzie można oglądać do 18 listopada.

plakat wystawy pn. podwójność

Jaworzno i Bielsko-Biała to miasta leżące w województwie śląskim, choć oba nie są z przymiotnikiem „śląski” szczególnie związane. Jaworzno leży na terenie Zagłębia Krakowskiego, Bielsko-Biała to Podbeskidzie. Oba miasta należą do obszaru przygranicznego: koło Jaworzna jest słynny punkt graniczny trzech zaborów, pruskiego, austriackiego i rosyjskiego, tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy. Bielsko i Biała, do 1951 roku dwa oddzielne miasta, należały do dwóch różnych zaborów i krain geograficznych: Bielsko – do Śląska cieszyńskiego, Biała do Galicji.

Połączenie w jedno miasto części składowych różnych organizmów miejskich, które dokonało się stosunkowo niedawno, dało w obu przypadkach znakomity rezultat, który można określić słowem synergia. Zarówno Jaworzno, jak i Bielsko-Biała należą do najprężniej rozwijających się miast regionu, a nawet na mapie całej Polski błyszczą jako miasta nowoczesne, otwarte, dobrze zarządzane, zamieszkane przez mieszkańców dumnych ze swojej historii i lokalnej tożsamości.

Wystawa wybranych prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, prezentowana w Galerii Sektor I Muzeum Miasta Jaworzna, przedstawia te wątki, które odnoszą się do podwójności – w różnym rozumieniu.

Na wernisaż wystawy pn. „Podwójność” zapraszamy w piątek – 7 października – na godz. 18.00 – do siedziby Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5.

Na wystawie prezentowane będą prace następujących artystów:
Massimo di Alessandro, Witosław Czerwonka, Wojciech Kubiak / Lidia Krawczyk, Kamil Kuskowski, Przemysław Kwiek, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Zbigniew Libera, Jacek Malicki, Paweł Matyszewski, Irena Nawrot, Krzysztof Piętka, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Truszkowski.
Kurator: Agata Smalcerz

plakat wystawy pn. podwójność