Artyści z pogranicza | wystawa Iwony Brandys

 

Zapraszamy na nową wystawę „Artyści z pogranicza”, na której zaprezentujemy prawie 200 prac plastycznych jaworznickich twórców, którzy od czasów powojennych odpowiadali i odpowiadają za lokalny ruch twórczości amatorskiej.

W swoich pracach poświęcili naszemu miastu wiele uwagi. Byli dokumentalistami przemian tutejszego krajobrazu. Działali w środowiskach robotniczych: przy zakładowych domach kultury, świetlicach, a także przy Muzeum Regionalnym w Jaworznie. Przyjechali do naszego miasta z różnych rejonów Polski, znajdując tu dogodne warunki do pracy i edukacji, również artystycznej. Współtworzyli lokalną kulturę wpływając tym samym na współczesny jej obraz, bowiem po dziś dzień sztuka amatorska cieszy się w Jaworznie wielką popularnością.

Przypominamy reprezentantów tego środowiska, zarówno z kręgu twórców jak i ich instruktorów. Na wystawie znajdą się prace Amalii Fidyk, Zofii Janik, Marii Pogody, Olgi Dziunikowskiej, Józefiny Szkółki, Karola Adamczyka, Karola Rolskiego, Jana Ryszarda Drąga.

 

Ważnym elementem wystawy będzie prezentacja prac i sylwetek niektórych animatorów i pedagogów amatorskiego ruchu plastycznego, takich jak Karol Rolski i Czesław Kempiński, czy artystów plastyków – Franciszka Kramarza i jego syna Zbigniewa – którzy współtworzyli pierwszą w okresie powojennym edukację artystyczną w naszym mieście.

Kurator, autor scenariusza i tekstu: Iwona Brandys
Opracowanie graficzne: dr Sławomir Śląski

Udostępnij