„Jaworzno w oczach cudzoziemców w XVIII i XIX wieku” – 9. spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Czy wiecie, że opisy Jaworzna możemy odnaleźć w liczącej nawet ponad 200 lat literaturze, pamiętnikach czy wspomnieniach z podróży. Szczególnie interesujące są te pisane przez cudzoziemców, którzy przybywali do naszego miasta w XVIII i XIX wieku. Tworzą one ważny i ciekawy materiał historyczny. Osoby chcące poznać go bliżej, serdecznie zapraszamy na dziewiąty wykład w ramach cyklu pn. „Z Historią na Ty”.

Cudzoziemcy zazwyczaj przybywali do Jaworzna w celu zrealizowania konkretnych zadań: politycznych, handlowych lub w poszukiwaniu zarobku. Zainteresowanie okolicami naszego miasta wynikało głównie z faktu występowania tutaj węgla kamiennego. Przybysze zza granicy rzadko odwiedzali nas z czystej ciekawości jako turyści. Byli to wykształceni ludzie, którzy z zainteresowaniem przypatrywali się mieszkańcom nieznanego im kraju. W swych opowiadaniach zapisali mnóstwo szczegółów, na które nasi krajowi pisarze nie zwracali uwagi, przekonani, że takich rzeczy notować nie warto. Właśnie te szczegóły dzisiaj dla nas, chcących poznać przeszłość, stają się informacjami nieocenionymi.

„Jaworzno położone jest w zachodniej Galicji, obok miasta Chrzanowa, sześć godzin drogi od Olkusza, czternaście od Krakowa. Najważniejszymi kopalniami węgla kamiennego we wschodniej i zachodniej Galicji są niewątpliwie kopalnie jaworznickie. Od dawna chciałem poznać je trochę lepiej. Ścieżka do tego obszaru jest czasami bardzo trudna, ponieważ w większości prowadzi przez piasek i prawie jej nie ma, więc postęp można robić powoli. Od Krzeszowic teren jest zawsze górzysty, aż do granicy z Prusami. Tutaj staje się równo. Nigdy by mi nie przyszło do głowy szukać węgla w tak oblodzonym, piaszczystym terenie…”.

wspomnienia podróżnika z 1805 roku

Jakie ciekawe informacje możemy znaleźć w zapiskach cudzoziemców odwiedzających Jaworzno w XVIII i XIX wieku będzie się można dowiedzieć na ostatnim – przed wakacyjną przerwą – spotkaniu „Z Historią na Ty”! Odbędzie się ono w środę – 12 czerwca – o godzinie 18.00, w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5. Archiwalne zapiski o naszym mieście, w ramach wykładu pt. „Jaworzno w oczach cudzoziemców w XVIII i XIX wieku” zaprezentuje kustosz MMJ Elżbieta Trojan.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny!!

z historią na ty - baner
Udostępnij