„Kwiaty pustyni” – wystawa prac Magdaleny Cisło

Po serii wystaw skupiających się na malarstwie, rysunku i grafice, przyszedł czas na zaprezentowanie w muzealnej Galerii Obecnej prac rzeźbiarskich! W ramach nowej ekspozycji pn. „Kwiaty pustyni” swoje formy przestrzenne zaprezentuje Magdalena Cisło.

plakat wystawy "kwiaty pustyni"

„Kwiaty pustyni” to cykl prac rzeźbiarskich, które opowiadają o kruchości istnienia, ale jednocześnie o wielkiej sile życia. Inspirując się naturą oraz własnymi doświadczeniami, autorka odnajduje w formach rzeźbiarskich analogie do codziennego życia.

Często nasze życie zaskakuje nas swoją pustynią, odbierając nadzieję na przetrwanie. Budowane przeze mnie rzeźby, często z przeciwstawnych sobie materii, pokazują kruchość, ale także siłę, która pozwala na formowanie się nowej nadziei w pozornie niesprzyjającym środowisku – tłumaczy Magdalena Cisło.

Wykorzystując elementy zużyte, które mogą być jedynie surowcem wtórnym, autorka tworzy obiekty, które istnieją w zupełnie innym kontekście, niż przewiduje to zwykły proces recyklingu. Te obiekty przechodzą proces przewartościowania i powracają do świata w niemalże niezmienionej fizycznej formie, ale w zupełnie przemodelowanym kontekście. Łączenie tego typu materiałów z klasycznymi metodami rzeźbiarskimi, pozwala na wydobycie nowych wartości, które spajają w sobie pierwiastki przemijania i budowania jednocześnie.

W przestrzeni, która jest miejscem wszelkiego istnienia oraz szeroko rozumianej aktywności, zarówno fizycznej, jak i duchowej, znajduje się miejsce dla ludzkich myśli i uczuć. To właśnie one kształtują naszą świadomość, naszą postawę i sprawiają, że przestrzeń życia staje się bogatsza o wzajemne relacje. Ludzkie współzależności są dla mnie tematem szczególnie interesującym, ponieważ stanowią one fundament naszej egzystencji.

Świat emocji stanowi niezwykle delikatną część struktury duchowej każdego człowieka. Często jest on skomplikowany i trudny do wyrażenia językiem werbalnym, ale staje się możliwy do opisania poprzez język formy. Poprzez moją twórczość staram się wzbogacić przestrzeń o abstrakcyjne układy, które w sposób symboliczny opowiadają o spotkaniu, nadziei i przeobrażeniu.

mówi autorka prac Magdalena Cisło.

Wystawa prac Magdaleny Cisło pt. „Kwiaty pustyni” prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5, w terminie 8 marca – 5 kwietnia 2024 r.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się we wtorek – 12 marca – o godz. 18.00! Wstęp wolny!!

Serdecznie zapraszamy!!

Magdalena Cisło

magdalena cisło

Urodzona w 1986 roku w Rzeszowie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie. W latach 2007–2012 studia na Wydziale Rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z medalem Rektora ASP w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. W latach 2012–2016 Środowiskowe Studia Doktoranckie. Pola działań twórczych to przede wszystkim rzeźba oraz rysunek. Uczestniczka plenerów rzeźbiarskich, brała udział w targach, sympozjach, oraz wystawach w kraju i za granicą. Od 2012 roku zatrudniona na Wydziale Rzeźby w krakowskiej ASP. Obecnie na stanowisku adiunkta prowadząc Pracownię Rzeźby w Ceramice.

Wystawy indywidualne:

• 2020 – Wystawa „Rzeźba” – Krypta u Pijarów, Kraków
  • 2019 – Wystawa „Kształty emocji II” – Fundacja Bema20, Tarnów
    – Wystawa „Kształty emocji” – Zamek w Przegorzałach, Hotel Wolski, Kraków
  • 2018 – Wystawa „Kolaż” – Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
  • 2017 – Wystawa „Introspekcje” – Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
  • 2016 – Wystawa „Materia rzeźby – granice twórczych poszukiwań – Introspekcje”, Galeria Promocyjna ASP w Krakowie
  • 2013 – Wystawa „Rzeźba, rysunek” – Galeria Międzynarodowego Centrum Ceramiki – Bolesławiec
plakat wystawy "kwiaty pustyni"