Z dziejów mojego miasta 2022 – nagrody wręczone

z-dziejów-mojego-miasta-wręczenie-nagród

Za nami najprzyjemniejsza część XIII Konkursu Historycznego „Z dziejów mojego miasta” – wręczenie nagród. Laureaci tegorocznych zmagań odebrali gratulacje, dyplomy i podarunki z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Jaworzna – Łukasza Kolarczyka oraz dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna – Przemysława Dudzika.

Przypomnijmy, że tegoroczna odsłona rywalizacji, skierowanej do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej, nawiązywała do obchodzonej w tym roku rocznicy 50-lecia działalności w Jaworznie placówki muzealnej. Tematem przewodnim konkursu było hasło: „Muzealia mówią, czyli opowiedz historię jednego eksponatu”. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy, której bohaterem był jeden z eksponatów prezentowanych na dowolnej wystawie stałej w Muzeum Miasta Jaworzna. Pracę tekstową należało wzbogacić fotografią opisywanego eksponatu.

– Celem konkursu było stworzenie potrzeby zapoznania się z lokalną placówką muzealną, jej zbiorami i wystawami. Wzbudzenie zainteresowania przeszłością miejsca, w którym mieszkamy – tłumaczy Elżbieta Trojan, koordynator konkursu. – Chcieliśmy, by uczestnicy zastanowili się chwilę nad obiektem, który wybrali. Spróbowali odkryć ile opowieści i tajemnic może kryć się w takich starych i pozornie nudnych przedmiotach. Z czego zostały wykonane, dlaczego i kto je stworzył, jakie mogły były być ich losy, zanim trafiły do muzealnych zbiorów.

Do konkursu zgłoszono 23 prace. Wybrane przez uczestników eksponaty pochodziły z różnych ekspozycji stałych. Wśród nich znalazły się m.in.: piec kaflowy i pamiątki związane z zamieszkującą w Jaworznie przed drugą wojną światową mniejszością żydowską – z wystawy prezentującej salonik z przełomu XIX i XX; mundur górniczy, drewniane nadszybie szybu Artur Kopalni „Jan Kanty”, maszyna parowa, przyrządy geodezyjne i telefon górniczy – z wystawy „Dzieje górnictwa”; strój krakowski oraz skrzynia wienna (inaczej posagowa) oraz przedmioty codziennego użytku jak np. żelazko z duszą – z wystawy etnograficznej oraz słup z obozu Neu-Dachs i rekonstrukcja ubrania komendanta obozu – z wystawy „Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956”.

Oceny prac i czuwania nad prawidłowym przebiegiem konkursu dokonała komisja złożona z pracowników muzeum, w składzie: Barbara Stanek, Tomasz Karżewicz i Elżbieta Trojan. Ocenę prac przeprowadzono zgodnie z następującymi kryteriami:

• zgodność treści pracy z tematem konkursu;
  • poprawność merytoryczna i językowa zamieszczonych informacji;
  • ujęcie tematu w sposób interesujący i twórczy;
  • zamieszczenie zdjęcia eksponatu pochodzącego ze zbiorów Muzeum Miasta.

A oto lista laureatów XIII Konkursu Historycznego „Z dziejów mojego miasta”:

1 miejsce – Aleksandra Gancarczyk, klasa 8 – Szkoła Podstawowa nr 2, eksponat – Model maszyny parowej
1 miejsce – Zofia Zielińska, klasa 8 – Szkoła Podstawowa nr 13, eksponat – Pierścień zaślubinowy żydowski
2 miejsce – Lena Pasternak, klasa 7 – Szkoła Podstawowa nr 17, eksponat – Żelazko na duszę
3 miejsce – Mikołaj Przywała, klasa 6 – Szkoła Podstawowa nr 16, eksponat – Skrzynia wienna

Wyróżnieni zostali:

Natan Pawłowski, klasa 5 – Szkoła Podstawowa nr 16, eksponat – Jad używany do czytania tory
Laura Stasikowska, klasa 7 – Szkoła Podstawowa nr 2, eksponat – Telefon górniczy

Podczas ceremonii zostały wręczone także podziękowania dla nauczycieli prowadzących. Wśród nich znaleźli się:
Elżbieta Jazowska, Szkoła Podstawowa nr 2
Anna Jasica, Szkoła Podstawowa nr 13
Renata Wilk, Szkoła Podstawowa nr 17
Anna Jasica, Szkoła Podstawowa nr 16
Robert Szafran, Szkoła Podstawowa nr 16

Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów i wyróżnionych osób!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a rodzicom i nauczycielom za wsparcie duchowe i merytoryczne. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie naszego konkursu!

Patronat nad konkursem sprawowali Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Mirosława Kolwas – Soczyńska. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej, oddział Katowice.

Galerię zdjęć z ceremonii wręczenia nagród można zobaczyć na naszym facebookowym fanpage’u.