Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy. Nowa wystawa plenerowa na Rynku w Jaworznie

Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-6
Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-6. Fot. NAC.

W tym roku przypada 90. rocznica jednocześnie jednego z największych sukcesów, jak i tragedii polskiego lotnictwa. Z tej okazji Muzeum Miasta Jaworzna, we współpracy z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przygotowało wystawę poświęconą bohaterom tych wydarzeń – Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze. Na jej otwarcie zapraszamy już 31 maja, o godzinie 11.00, na Rynek w Jaworznie.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim.

Model cyfrowy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury o rejestracji SP-AHN
Model cyfrowy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury o rejestracji SP-AHN. Opracował Tomasz Sadzinica.

W 90. rocznicę tych wydarzeń przygotowaliśmy dla Państwa wystawę upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł.

Realizację wystawy dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Autor scenariusza wystawy: Adrian Rams
Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski
Recenzja merytoryczna: dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTiE w Jarosławiu
Recenzja graficzna: Paulina Żak

Na wernisaż wystawy pt. „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy” zapraszamy we wtorek – 31 maja – na godz. 11.00, na Rynek w Jaworznie.
Ekspozycje będzie można oglądać do 30 czerwca
!

Wystawę w wersji online można obejrzeć na stronie projektu – TUTAJ