Konferencja naukowa – „Obóz dwóch totalitaryzmów”

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w obradach III ogólnopolskiej . Jaworzno 1943-1956. Konferencja odbędzie się 15 czerwca 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie (ul. Inwalidów Wojennych 2). Wstęp bezpłatny.

Nazwa Obóz dwóch totalitaryzmów jest używana w historiografii na określenie trzech różnych obozów, które funkcjonowały w tym samym miejscu i następowały po sobie. W latach 1943-1945 działał podobóz KL Auschwitz: Neu-Dachs. W 1945 roku władze komunistyczne przejęły poniemiecką infrastrukturę, tworząc Centralny Obóz Pracy Jaworzno. Rok 1949 przyniósł likwidację obozów pracy. W Jaworznie rozpoczęto przebudowę COP pod przyszłe eksperymentalne więzienie dla młodocianych, czynne w latach 1951-1955. W styczniu 1956 roku przekształcono je na Centralne Więzienie Jaworzno, które ostatecznie zlikwidowano w sierpniu tegoż roku. Wówczas dobiegła kresu trzynastoletnia historia jaworznickiego obozu. Obóz dwóch totalitaryzmów to miejsce symbolicznego spotkania nazizmu i komunizmu.

W trakcie konferencji zaprezentowanych zostanie osiem referatów poświęconych historii jaworznickiego obozu, które będą poszerzać wiedzę na jego temat. W trakcie konferencji odbędzie się spotkanie i dyskusja z ze świadkami historii – byłymi młodocianymi więźniami politycznymi – Wincentym Bogusławem Pyką i Longinem Rosickim.

Konferencja została zorganizowana w ramach zadania pt. Organizacja obchodów 75. Rocznicy utworzenia Obozu dwóch totalitaryzmów w Jaworznie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci.