„Porządek i chaos” – wystawa prac Sławomira Brzoski

Po serii wystaw prezentowanych w ramach Galerii Obecnej, przyszedł czas na pierwszą tegoroczną ekspozycję Galerii Sektor I! Artystą, którego w tym razem sprowadzą do Muzeum Miasta Jaworzna Monika i Leszek Lewandowscy, będzie Sławomir Brzoska. Prezentacje wystawy pt. „Porządek i chaos” rozpoczniemy wernisażem, który odbędzie się 12 kwietnia, o godz. 18.00.

plakat wystawy pt. porządek i chaos

(…) W idiomie artystycznym Brzoski szczególnie wyraziście ujawnia się dynamika dualizmu zmierzającego do tajemniczej, znanej mistykom i mędrcom, coincidentia oppositorum. Dynamika ta najczęściej wiąże się z transformacją (transmutacją) przenikających się elementarnych figur – koła i kwadratu. Przed laty tak komentował to twórca:

„Koło i kwadrat stały się w moich pracach formami, pomiędzy którymi wszystko się rozgrywa. Połączenia ich obwodów odzwierciedlały zbieżność biegunowych wartości. Koło poprzez swą doskonałość stanowi symbol absolutu, nieba i nieskończoności. Jest tożsame z wyobrażeniem gryzącego własny ogon węża. Jego przeciwieństwo, kwadrat, to statyczny symbol materii i ciała a także ziemi, czterech żywiołów i stron świata”.

O ile w rysunkach mandalicznych odwołania do uniwersalnego symbolu jednoczącego, spopularyzowanego na Zachodzie przez Carla Gustawa Junga, były wskazywane wprost, tak w rzeźbach z ostatniej dekady widoczne jest przejście w stronę niejako performatywnego działania formy i przestrzeni przy zachowaniu aluzji symbolicznych. Jak na spadkobiercę awangardy przystało, artysta nie tylko unika jednoznacznych asocjacji, ale też w ogóle balastu treści, które mogą obciążać formę, wiązać ją z konkretnymi dyskursami. Bliskie są mu przecież radykalne w swym wyrazie dzieła Kazimierza Malewicza, wskazówki „czarnego mnicha” – Ada Reinhardta czy postawa Kojiego Kamojiego, który stroni od wielkich słów z jakich zbudowane są metafizyczne systemy, wybierając ciszę doświadczenia i pokorę bycia.(…)

tekst: Agnieszka Tes

Wystawa prac Sławomira Brzoski pt.”Porządek i chaos” prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5, w terminie 12 kwietnia – 18 maja 2024 r.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek – 12 kwietnia – o godz. 18.00! Wstęp wolny!!

Serdecznie zapraszamy!!

Kurator: Leszek Lewandowski
Koordynator: Monika Lewandowska
Opracowanie graficzne wydawnictw: Sławomir Śląski

Sławomir Brzoska

Sławomir Brzoska - portret

Urodzony 1967 r. w Szopienicach (Górny Śląsk). Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (1991–1995); dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. Kierownik 4. Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, z którym jest związany od 1997 roku oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Katedrze Intermediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (od 2012). Profesor zwyczajny.

Autor ponad 90 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą; zrealizował performanse i akcje artystyczne na kilku kontynentach. Zajmuje się rzeźbą, sztuką instalacji, wideo, landartem oraz performansem. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz galeryjnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. Jeerwood Sculpture Collection, Londyn, Open Structure Art Society, Budapeszt, Galeria Maison 44, Bazylea, Lulea Kommun, Lulea, Fundação Arte e Cultura, Luanda, Povazska Galeria Umenia, Zilina, Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Poznań, Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin, Galeria Biała, Lublin, Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała, Muzeum Śląskie, Katowice, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom, Muzeum Okręgowe, Bydgoszcz.

Wybrane wystawy indywidualne:

• 2024 – Circumambulatio, Galeria BWA, Kielce
  • 2022 – Ekscperpcja, Galeria Rektorska, Zielona Góra
  • 2021 – Książki i kamienie, Galeria Wschodnia, Łódź
  • 2019 – Einfach und Schwer vs Komplex und Leicht, Galeria Maison 44, Bazylea (Szwajcaria)
  • 2016 – A-morphia, Galeria Socato, Wrocław
  • 2016 – Nic poza pustynią, Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała
  • 2015 – Centra i peryferia, Galeria Biała, Lublin
  • 2014 – Coniugium, ABC Gallery, Poznań
  • 2013 – Talking multimedia, Yehuda Altmann Studio, Tel Awiw (Izrael)
  • 2011 – Płynna tożsamość – haiku, Galeria Imaginarium, Łódź

Wybrane wystawy zbiorowe: