„OMPPZ!” – wystawa prac Filipa Moszanta

Przed nami druga w tym roku wystawa Galerii Sektor I w Muzeum Miasta Jaworzna! Swoje dzieła w naszych murach zaprezentuje tym razem Filip Moszant, a ekspozycja będzie nosiła nazwę „OMPPZ!” – czyli „O momentach przejścia/przecięcia i zjednoczenia”.

Momenty przejścia nazywam momentami między czymkolwiek a czymkolwiek, może być między jedną myślą a drugą, pochmurną pogodą a ciepłym deszczem, widzeniem zjawisk różnorodnych i poczuciem ich wzajemnej zależności – mówi o swojej wystawie sam autor prac. – Obrazy stanowią konstrukcję materialną treści świadomych, nieświadomych i pomiędzy obydwoma. Te zapomniane bądź stłumione treści przeniesione w nowe medium umożliwiają duchowi odbieranie ich w formie różnej od pierwotnej. Są zbiorem moich wewnętrznych wspomnień i innych mentalnych widoków, które po złożeniu w obraz materialny stanowi narzędzie dostrajania przeciwieństw, wprowadzający rodzaj euforycznego balansu. Należy na nie się patrzeć jak przez okna gdzie prawdziwy widok/obraz rozprzestrzenia się już teraz w wyobraźni, między tym co widoczne a co jeszcze nie do końca niewidoczne. Osiągnięciem byłoby rozpoznanie tych obrazów mentalnych, jako empiryczne doświadczenie, jak np. odczucie powierzchni kamienia. Centrum obrazów fizycznych i mentalnych, przejście z zewnętrzności do wnętrza, od wielości do jedności, z czasu do bezczasowości musi odgadnąć i usytuować mentalnie ten, kto ogląda obraz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 17 marca – o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum, przy ul. Pocztowej 5. Wstęp wolny!!

Wystawę będzie można oglądać do 8 maja.
Kuratorem wystawy jest Leszek Lewandowski.

Serdecznie zapraszamy!!!

Filip Moszant

Filip Moszant urodził się w 1987 w Avignon. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza. Jego prace dyplomowe pojawiły się na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie „Coming Out 2017”.

Autor wystaw indywidualnych: ’The lamps are different, but the light is the same’ – wystawa dyplomowa prezentowana w Galerii Spokojnej w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w przestrzeni miejskiej w Warszawie (2017), a także ,,Poza słowami” w siedzibie Banku PKO w Warszawie (mecenat Fundacji PKO Bank Polski, (2016). Dwa razy brał udział w renomowanej zbiorowej wystawie „Bielska Jesień” w 2017 i 2021. W 2020 w Krakowie na „Dystans Art Competion” dostał wyróżnienie kolekcjonerki Renaty Adamczyk. W 2020 również brał udział w wystawie „4 konkurs ogólnopolski Leona Wyczółkowskiego”. Kilka jego prac znajduje się w kolekcji Banku Polskiego PKO i wielu innych w kolekcjach prywatnych.

Wystawy:

• „Interpretacje punktów 2” – Warszawa, Janos Gallery, 2022
  • „Interpretacje punktów 1” – Jaśliska, Bar czeremcha(znany z filmów), Janos Gallery, 2022
  • „Bielska Jesień 2021”- BWA Bielsko-Biała, 2021
  • „Aukcja Synapsis”- Muzeum Narodowe Warszawa, 2021
  • „Dystans Art Competion” – Kraków, wyróżnienie Renaty Adamczyk 2020
  • „Kiodygresy” – Ostróda, 2020
  • „4 konkurs ogólnopolski Leona Wyczółkowskiego” – BWA, Bydgoszcz, 2020
  • „W Jungli”, Agra art, Warszawa, 2019
  • „Szlachetna paczka”, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2019
  • „Szczeliny Codzienności”, Puławy, 2018
  • „ENTREE V4 EDITION”, Countries of visegrad, 2018