Miejsca Pamięci w Jaworznie

„Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomniści."
Napoleon Bonaparte

Jeleń

Miejsca Pamięci w Jaworznie

Mogiła nieznanego żołnierza Wojska Polskiego 1939 roku

Na cmentarzu parafialnym w Jeleniu znajduje się grób nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego we wrześniu 1939 roku. W trakcie kampanii wrześniowej Jaworzno oraz okoliczne miejscowości zostały oddane praktycznie bez walki. Jednym z poległych był nieznany żołnierz Wojska Polskiego. Jego ciało odnaleziono, a następnie przeniesiono na cmentarz z pól na wzgórzu od strony kopalni Sobieski. Na cmentarzu znajduje się również grób innego żołnierza Wojska Polskiego, jaworznianina, Kazimierza Biśty.

Mogiła nieznanego żołnierza Wojska Polskiego 1939 roku

Mogiła żołnierza Armii Radzieckiej Pawła Szulgacza

W Jeleniu, w dzielnicy Sielec, na skraju lasu stoi mogiła poległego w tym miejscu żołnierza Armii Radzieckiej Pawła Szulgacza. Gwardzista zginął 22 stycznia 1945 roku w trakcie wyzwalania Jelenia. Niemal wszystkich z 61 poległych w Jeleniu czerwonoarmistów po wojnie ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Kościelcu. Zapomniano jednak o Pawle Szulgaczu. Nagrobkiem opiekuje się miejscowa ludność.

Mogiła żołnierza Armii Radzieckiej Pawła Szulgacza

Pomnik 700-lecia Jelenia

W centrum Jelenia u zbiegu ulic Księdza Jana Sulińskiego, Celników, Zwycięstwa i Wiosny Ludów usytuowany jest pomnik 700-lecia Jelenia. Z inicjatywy Konstantego Ostrowskiego, kierownika szkoły podstawowej nr 21 w Jeleniu, wzniesiono pomnik. Wybudowanie, a następnie odsłonięcie pomnika było częścią obchodów 700-lecia Jelenia, wówczas odrębnej miejscowości, oraz 1000-lecia powstania Państwa Polskiego.

Pomnik 700-lecia Jelenia

Pomnik bohaterów Jelenia

W centrum Jelenia usytuowano pomnik poświęcony bohaterom tej dzielnicy, ofiarom wojny oraz hitlerowskiej okupacji. Jeleń już 4 września 1939 roku dostał się pod okupację niemiecką. Podobnie jak to miało miejsce w innych miejscowościach ludność byłą uciskana z błahych powodów. Były nimi między innymi brak wiedzy na temat prawa niemieckiego bądź z brak znajomości języka.

Pomnik bohaterów Jelenia

Grób Józefa Macy

Józef Maca(10 XII 1914 – 11 III 1994) w 1938 roku został skierowany do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, gdzie zastała go II wojna światowa. Wchodził w skład placówki „Przystań”. Po kapitulacji dostał się do obozu jenieckiego, z którego starał się uciec, przez co został wysłany do obozu koncentracyjnego. Po wojnie wrócił do Jaworzna, gdzie podjął się pracy w kopalni.

Grób Józefa Macy