Miejsca Pamięci w Jaworznie

„Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomniści."
Napoleon Bonaparte

Ciężkowice

Miejsca Pamięci w Jaworznie

Pomnik ofiar faszyzmu w Ciężkowicach

Ciężkowicki pomnik ofiar faszyzmu znajduje się przy ul. ks. Andrzeja Mroczka. Widnieje na nim informacja o zamordowanych, 5 czerwca 1940 roku, mieszkańcach Ciężkowic. Egzekucja była pokłosiem afery związanej z zamordowaniem znienawidzonego komendanta policji w Ciężkowicach. Niewiele brakło by batalion egzekucyjny dokonał pacyfikacji całej wsi, jednak pod namowami, dowódca początkowo zmienił decyzję na zdziesiątkowanie wsi, aż ostatecznie wyznaczył 20 osób które rozstrzelano.

Pomnik ofiar faszyzmu w Ciężkowicach

Grób Józefa Kruka

Józef Kruk (15 XII 1902 – 7 XII 1947) bohater ciężkowic, kierownik szkoły, działacz patriotycznego podziemia o pseudonimie „Juhas”. Po wojnie wstąpił do organizacji WiN, czyli Wolność i Niezawisłość. Zginął po krótkiej i ciężkiej chorobie, niewątpliwie spowodowanej torturami UB w krakowskim więzieniu. Grób znajduje się w centralnej części cmentarza w Ciężkowicach.

Grób Józefa Kruka

Grób Jana Maksymiliana Wendta

Jan Masymilian Wendt (13 VI 1844 – 16 IX 1903) jak sam podawał był powstańcem styczniowym, który musiał uchodzić z zaboru rosyjskiego. Osiadł w Jaworznie, gdzie założył rodzinę. Grób znajduje się na lewo od wejścia na cmentarz „ciężkowski”.

Grób Jana Maksymiliana Wendta

Grób Franciszka Racka

Franciszek Racek (1874 – 1962) najdłużej urzędujący burmistrz Jaworzna. Działał w ramach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym był zresztą prezesem, zarządzał miastem od 1912 do 1937 roku. Grób mieści się na lewo od wejścia na cmentarz „ciężkowski”.

Grób Franciszka Racka

Grób Franciszka Schattanka

Franciszek Schattanek (1849 – 23 III 1903) z Jaworznem związany od około 1880 roku, kiedy objął funkcję urzędnika w miejscowym zakładzie dóbr państwowych, następnie objął stanowisko naczelnika stacji kolejowej. Działał na rzecz lokalnego „Sokoła”. Został pierwszym burmistrzem miasta. Grób znajduje się na końcu głównej alejki cmentarza „ciężkowskiego”, przy płocie.

Grób Franciszka Schattanka

Grób Józefa Czerwonki

Józef Czerwonka (23 XI 1919 – 6 VI 1942) lotnik urodzony w Jaworznie. Wychowanek szkoły dla Małoletnich Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy. Dosłużył się stopnia plutonowego w specjalności radiooperatora. Służył podczas kampanii wrześniowej oraz na emigracji. Ostatnią jednostką, w której służył, był 301 Dywizjon Bombowy. Zginął podczas nalotu nad Holandią. Grób znajduje się w prawej części cmentarza „ciężkowskiego”, przy alei biegnącej wzdłuż ogrodzenia.

Grób Józefa Czerwonki