Miejsca Pamięci w Jaworznie

„Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomniści."
Napoleon Bonaparte

Centrum

Miejsca Pamięci w Jaworznie

Pomnik ks. Stanisława Stojałowskiego

Pomnik usytuowany jest nad kolegiatą pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny w centrum miasta. Rzeźba księdza została ustawiona na wysokim kamiennym postumencie w 1919 roku. Za działalność na rzecz mieszkańców Jaworzna i okolic postanowiono uczcić postać księdza, społecznika, wzniesieniem pomnika. Mimo działalności na terenie całej Galicji był częstym gościem Jaworzna i Jelenia, z racji położenia tych terenów blisko granicy austriacko-prusko-rosyjskiej(trzech cesarstw zaborczych). Nakazem władz niemieckich pomnik został rozebrany w 1939 roku. Po wojnie został odbudowany i uroczyście odsłonięty 9 czerwca 1946 roku.

Pomnik ks. Stanisława Stojałowskiego

Pomnik ofiar strajku

Pomnik poświęcony ofiarom strajku z 1931 roku mieści się przy ul. Krakowskiej na styku z ul. Sportową, obok szybu Piłsudski. Wielki kryzys z 1929 roku spowodował załamanie się ryku węgla, co nie ominęło również kopalni jaworznickich. Zaczęto ograniczać czas pracy górników, obniżano wynagrodzenia, aż w końcu rozpoczęto redukcję załogi. Wskutek wywieszenia ogłoszenia o zawieszeniu niektórych świadczeń, górnicy wznieśli protest. Protest nie odniósł jednak skutku, a dyrekcja nie zgodziła się na zdjęcie ogłoszenia. W związku z tym górnicy postanowili wejść na kopalnię. Doszło do starcia z policją, wskutek którego na miejscu zginęły 4 osoby, a 20 zostało odwieziono do szpitala, gdzie jeden z poszkodowanych zmarł. Ofiary zostały pochowane we wspólnej mogile. Pierwotny pomnik górnicy kopalni Bierut(obecnie Piłsudski) ustawili po wyzwoleniu przy ul. Sportowej. W wyniku zabudowy tych terenów, pomnik rozebrano i w 1963 roku ustawiono w aktualnym miejscu, według nowej koncepcji, przy ul. Krakowskiej.

Pomnik ofiar strajku Pomnik ofiar strajku

Tablica pamięci Eugeniusza Krawczyka

Tablicę poświęconą pamięci żołnierza Armii Krajowej, Eugeniusza Krawczyka, wmurowano w ścianę budynku nr 12 przy ul. Waryńskiego. Gestapowcy zamordowali go za walkę z o wolność ojczyzny przed domem. Po kilku godzinach ciało niespełna 17-letniego chłopaka zostało wywiezione.

Tablica pamięci Eugeniusza Krawczyka

Tablica pamięci ks. Walentego Przebindy.

Przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, na ścianie Domu Pomocy Społecznej, widnieje tablica poświęcona pamięci ks. Walentego Przebindy, wykonaną i wmurowaną z inicjatywy Harcerskiego Kręgu Seniora. Ks. Walenty Przebinda przybył do Jaworzna około 1940 roku, w 1946 roku rozpoczął budowę domu spokojnej starości, a w 1950 roku budynek został ukończony. Budowle postawiono systemem gospodarczym przy pomocy byłych harcerzy: Bernarda Czerwonki, Mariana Jędrusika, Jana Łypa i Franciszka Suropka.

Tablica pamięci ks. Walentego Przebindy

Tablica pamięci lotnika majora Karola Pniaka

Przy ul. Adama Mickiewicza, na ścianie budynku Centrum Kultury „Teatru Sztuk”, dawniej „Sokoła”, widnieje wykonana z brązu tablica poświęcona lotnikowi majorowi Karolowi Pniakowi. Jaworznicki bohater urodził się 26 stycznia 1910 roku w Jaworznie, czynną służbę wojskową w lotnictwie polskim rozpoczął 29 października 1928 roku. Po ukończeniu Szkoły Oficerskiej Lotnictwa w Dęblinie nadal pełnił służbę jako zawodowy oficer lotnik Wojska Polskiego. Po kampanii wrześniowej dostał się na zachód gdzie dołączył do lotnictwa w Anglii. Był dowódcą eskadry w 306 dywizjonie myśliwskim oraz dowódcą 308 dywizjonu myśliwskiego. Wrócił do Polski w 1947 roku. Za udział w walkach z Niemcami został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari(4-krotnie), Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi, odznaczeniem królowej brytyjskiej oraz odznaczeniem królowej Wilhelminy. W marcu 1959 roku przeszedł na emeryturę, następnie został wybranym do Miejskiej Rady Narodowej w Jaworznie. Zmarł 18 października 1980 roku.

Tablica pamięci lotnika majora Karola Pniaka Tablica pamięci lotnika majora Karola Pniaka

Tablica pamięci ofiar Gestapo

Na murku wchodzącym w skład ogrodzenia dzisiejszego sądu rejonowego przy ul. Grunwaldzkiej widnieje tablica pamięci osób zamordowanych przez Gestapo w latach 1939-1945. Władze niemieckie po wejściu do Jaworzna obrały sobie za swoją siedzibę najokazalszy budynek, w którym mieściło się Gestapo, policja kryminalna i komenda policji cywilnej. Podejmowały one decyzje i przeprowadzały akcje represyjne, prowadzono tam również dochodzenia śledcze oraz skazywano podejrzanych, a w najgorszym przypadku rozstrzeliwano ich. W szczególnych przypadkach aresztantów kierowano na dalsze śledztwa do wiezień w Katowicach, Mysłowicach, Sosnowcu lub wprost do obozów pracy, bądź obozów zagłady. Z powodu braku danych nie jesteśmy w stanie określić nawet przybliżonej ilości aresztantów jaworznickiej komendy.

Tablica pamięci ofiar Gestapo

Tablica pamięci Piotra Sośnierza

Miejsce rozstrzelania Piotra Sośnierza zostało upamiętnione tablicą wmurowaną w ścianę budynku przy ul. Wandy 16. Podobnie jak pozostali żołnierze Armii Krajowej został rozstrzelany przed domem 1 grudnia 1943 roku.

Tablica pamięci Piotra Sośnierza

Tablica pamięci Tadeusza Janikowskiego

Tablica jest umiejscowiona na budynku nr 12 przy ul. Księdza Stanisława Stojałowskiego. Tadeusz Janikowski był dentystą, który udostępniał swoje mieszkanie oficerom i podoficerom rezerwy Wojska Polskiego, w celu organizowania tajnych spotkań. Praca zawodowa miała go zabezpieczyć przed podejrzeniami Niemców, jednakże 1 grudnia 1943 roku został wezwany, przesłuchany i brutalnie sterroryzowany przez policję niemiecką. Odprowadzanego, śmiertelnie postrzelono, a ciało pozostawiono przed domem. Zostało ono znalezione przez żonę i zaniesione do domu. Po zakończeniu akcji w mieście Niemcy wdarli się do mieszkania i wywlekli ciało przed dom, po czym załadowali na auto i wywieźli.

Tablica pamięci Tadeusza Janikowskiego

Tablica pamięci Wiktora Faltusa

Tablica poświęcona żołnierzowi Armii Krajowej Wiktorowi Faltusowi znajduje się na ścianie budynku nr 11, w rynku. Major Wiktor Faltus organizował u siebie w mieszkaniu tajne spotkania i jako inwalida, mógł przysłużyć się towarzyszom jedynie doświadczeniem i radą. Został zamordowany przed domem, po kilku godzinach ciało zostało wywiezione w nieznane miejsce.

Tablica pamięci Wiktora Faltusa

Tablica pamięci żołnierzy walczących w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej

Na ścianie budynku Muzeum Miasta Jaworzna przy ulicy Pocztowej umieszczona jest tablica poświęcona jaworznickim żołnierzom biorącym udział w wielkiej wojnie oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Ochotnicy jaworzniccy brali udział w obu bataliach w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego oraz Armii Polskiej Generała Józefa Hallera. Mieszkańcy pamiętając o swoich bohaterach uświetnili ich pamięć tablicą odsłoniętą 11 listopada 2004 roku.

Tablica pamięci żołnierzy walczących w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej

Tablica żołnierzy Armii Krajowej

Na ścianie przy bocznym wejściu do kolegiaty pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny umieszczona jest tablica poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Niemiecka okupacja spowodowała zryw patriotyczny wśród mieszkańców Jaworzna. Już pod koniec listopada 1939 roku ludność zaczęła zawiązywać organizacje patriotyczne, które w lutym 1942 roku zostały zjednoczone w jednej formacji – Armii Krajowej. Po licznych aresztowaniach i dekonspiracji lat 1943-1944 Armia Krajowa na terenie Jaworzna została rozbita. Ocaleli członkowie zaczęli dołączać do tworzących się Armii Ludowej i Gwardii Ludowej. Daty zamieszczone na tablicy „1939-1945-1956” świadczą o tym, że szlak wojenny partyzantów nie zakończył się wraz z końcem wojny. Byli żołnierze Armii Krajowej byli obiektem represji nowych władz.

Tablica żołnierzy Armii Krajowej

Tablica pamięci Wincentego Drabika

Tablica mieści się przy wejściu głównym Teatru Sztuk. Wincenty Drabik(1881-1933), jak informuje nas tablica był: artystą, malarzem, scenografem oraz uczniem Stanisława Wyspiańskiego. Rodowity Jaworznianin związany z miastem i jego ruchem artystycznym do końca życia. Wybitny reformator scenografii Polskiej.

Tablica pamięci Wincentego Drabika

Pomnik Powstańców

Pomnik przypominający pociski, z wyrytymi datami, poświęcony jest mieszkańcom Jaworzna uczestniczącym w powstaniach, wielkiej wojnie, wojnie polsko-bolszewickiej, obrońcom Rzeczypospolitej oraz żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Pomnik umieszczony jest przy skwerze nad Biblioteką.

Pomnik powstańców

Tablica upamiętniająca drukarnię Abrahama Silberberga

Tablica mieszcząca się na kamienicy przy rynku(nr 10), przypomina mieszkańcom nie tylko o fakcie istnienia w tym miejscu drukarni Abrahama Silberberga w latach 1921-1942, ale również jest poświęcona pamięci członków rodziny Silberbergów.

Tablica upamiętniająca drukarnię Abrahama Silberberga

Dąb Pamięci

Dąb został zasadzony w pobliżu budynku „A” Urzedu Miejskiego. Upamiętnia zamordowanych wiosną 1940 roku oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego. Na tablicy umieszczone są imiona, nazwiska, stopnie, daty i miejsca urodzenia oraz miejsca śmierci 14 osób.

Dąb Pamięci

Pomnik upamiętniający ludność żydowską

Pomnik upamiętnia tragiczny los, jaki spotkał 2800 żydowskich mieszkańców Jaworzna i Szczakowej. Zostali oni wywiezieni i bestialsko zamordowani w obozach pracy. Pomnik umieszczony jest na skwerze pomiędzy budynkami Muzeum i Bilbioteki.

Pomnik upamiętniający ludność żydowską