Miejsca Pamięci w Jaworznie

„Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomniści."
Napoleon Bonaparte

Osiedle Stałe

Miejsca Pamięci w Jaworznie

Pomnik Młodocianych Więźniów Politycznych

Na terenie byłego „obozu dwóch totalitaryzmów”, niemieckiego podobozu „Neu Dachs” oraz powojennego obozu i więzienia, przy Szkole Muzycznej w Osiedlu Stałym, stoi granitowy pomnik w kształcie nieregularnym poświęcony Młodocianym Więźniom Politycznym. W tym miejscu swoją młodość stracili młodzi patrioci, młodzież która przeciwstawiała się nowemu reżimowi. W 1990 roku zawiązali w Warszawie Związek Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”.

Pomnik Młodocianych Więźniów Politycznych

Pomnik więźniów, ofiar obozu pracy w Jaworznie

W lesie, na południowy zachód od niedziałającej kopalni Jan Kanty, przy ścieżce prowadzącej z Osiedla Stałego na Podłęże, usytuowany jest pomnik poświęcony ofiarom Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, w miejscu pochówku więźniów tego obozu. Centralny Obóz Pracy, w czasie wojny podobóz „Neu Dachs”, w latach 1945-1956 podlegał Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 23 maja 1998 roku w obecności prezydentów: Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Ukrainy – Leonidy Kuczmy. Inskrypcja na pomniku jest spisana w trzech językach polskim, ukraińskim i niemieckim.

Pomnik więźniów, ofiar obozu pracy w Jaworznie

Tablica pamięci młodych żołnierzy Polski Podziemnej

W dolnej części kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie, w dzielnicy Osiedle Stałe, na ścianie kaplicy widnieje tablica poświęcona młodym żołnierzom Polski Podziemnej, więzionym w Jaworznie w latach 1944-1956. Za postawę i przekonania żołnierze ci trafili do więzienia „gdzie stracili życie, zdrowie, młodość”.

Tablica pamięci młodych żołnierzy Polski Podziemnej

Tablica Jaworzniaków w Młodzieżowym Domu Kultury

Tablica została odsłonięta z okazji nadania placówce nazwy „Młodzieżowy Dom Kultury imienia Jaworzniaków” na cześć młodocianym więźniom obozu w Jaworznie, tzw. „Jaworzniaków”. Tablica mieści się przy głównym wejściu do Domu Kultury, przy portierni.

Tablica Jaworzniaków w Młodzieżowym Domu Kultury

Pomnik Łemków

Pomnik poświęcony jest Łemkom, którzy w czasie akcji „Wisła” byli więzieni i torturowani między innymi na terenie obozu w Jaworznie. Pomnik usytuowany jest przy ul. Inwalidów Wojennych pomiędzy Strażą Pożarną a Młodzieżowym Domem Kultury.

Pomnik Łemków

Grób Mieczysława Wieły

Mieczysław Wieła (27 IX 1930 – 20 I 2011) ps. „Orli Szpon”, dowódca młodzieżowej organizacji niepodległościowej AK „Zemsta”. Skazany, a następnie osadzony w Jaworznie. Był założycielem i wieloletnim prezesem oddziału Jaworzniaków w Jaworznie. Grób znajduje się w centralnej części cmentarza w Osiedlu Stałym, przy alejce.

Grób Mieczysława Wieły