Miejsca Pamięci w Jaworznie

„Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomniści."
Napoleon Bonaparte

Osiedle Stara Huta

Miejsca Pamięci w Jaworznie

Tablica pamięci Heleny i Feliksa Małkusów

Tablica wmurowana jest w ścianę budynku nr 12 przy ul. Marii Konopnickiej. Upamiętnia małżeństwo Helenę i Feliksa Małkusów zmarłych tragicznie 29 sierpnia 1944 roku. Był to skutek akcji przeprowadzonej przez Niemców na żołnierzach Armii Krajowej. Helenę rozstrzelano przed domem tuż po tym, jak zeznała, że zastrzelony chwilę przedtem mężczyzna nie był jej mężem, tylko sąsiadem Ludwikiem Goryczko. Feliks wracając z pracy został poważnie postrzelony, uciekł jednak Niemcom i ukrył się u siostry, gdzie zmarł. Lekarz, który został wezwany w celu uniknięcia podejrzeń wezwał policję.

Tablica pamięci Heleny i Feliksa Małkusów

Tablica pamięci Piotra i Edwarda Bulgów

W Starej Hucie, przy ul. Staszica, na ścianie budynku nr 8 umieszczona jest tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej, Piotra (ojca) i Edwarda (syna) Bulgów. Zostali oni zamordowani 1 grudnia 1943 roku przed własnym domem. Piotr, drugi syn, uniknął egzekucji. Ciała leżały kilka godzin na ulicy, po czym zostały wywiezione w nieznane miejsce.

Tablica pamięci Piotra i Edwarda Bulgów

Tablica pamięci Rudolfa Rożnowskiego

Rudolf Rożnowski, podobnie jak towarzysze, został przez Niemców wyprowadzony z domu, po czym zamordowany. Na ścianie budynku przy ul. Mikołaja Reja 36 widnieje stara, żeliwna tablica informująca o miejscu zbrodni. Tablica granitowa którą starano się wymienić starą, została wmurowana na pomniku żołnierzy Armii Krajowej, na pechnickim cmentarzu.

Tablica pamięci Rudolfa Rożnowskiego

Tablice pamięci rozstrzelanych żołnierzy XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej

Po wyzwoleniu członkowie Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oddział Jaworzno uzyskali zgodę i upamiętnili wszystkie miejsca egzekucji z 1 grudnia 1943 roku żeliwnymi tablicami, informującymi o miejscach zbrodni hitlerowskiej, mającej miejsce po kilkumiesięcznym śledztwie, które zdekonspirowało żołnierzy Armii Krajowej z terenu Jaworzna. Na wniosek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie z 1993 roku zarząd miasta Jaworzna zezwolił na zamianę pordzewiałych i często popękanych tablic żeliwnych na nowe, granitowe, informujące o ofierze represji z 1 grudnia 1943 roku.

Tablice pamięci rozstrzelanych żołnierzy XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej