„Amplituda” – polsko-francusko-niemiecka wystawa interdyscyplinarna

Przez okres wakacji w sali wystawowej Muzeum Miasta Jaworzna będą prezentowane prace prawie 50 artystów z Polski, Francji i Niemiec!! Wszystko za sprawą interdyscyplinarnej ekspozycji pt. „Amplituda”, której powstanie było zainspirowane jubileuszem 30-lecia Trójkąta Weimarskiego. Projekt jest odzwierciedleniem idei współpracy trzech krajów (narodów) na polu artystycznym.

Współpraca bez wątpienia jest jednym z najwartościowszych form współistnienia, szczególnie gdy odnosi się do współistnienia pomiędzy narodami. Im bardziej różnorodna w swej formie, tym większe i cenniejsze przynosi owoce. Wymaga jednak zaangażowania i konsekwencji. Jednym z wielu dobrych przykładów takiej współpracy było powołanie do życia w 1991 Komitetu Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, określanego mianem Trójkąta Weimarskiego, który stał się przestrzenią realizacji doniosłych wydarzeń społecznych i politycznych. Zorganizowana z okazji 30. rocznicy jego powstania wystawa, opatrzona tytułem „Amplituda”, gromadzi interdyscyplinarne prace autorów z tych państw. Trafnie dobrany tytuł, oddaje wielość zmian, jakie miały miejsce w relacjach pomiędzy naszymi państwami. Jest dowodem na obfitość interakcji oraz dynamikę i złożoność zjawisk ostatnich trzech dekad.

Dopełnieniem tego interesującego projektu – konfrontacji prac artystów z trzech krajów – jest prezentacja tej wystawy w każdym z nich, co bez wątpienia nie pozostanie bez wpływu na wartości amplitudy, bez względu na rodzaj jednostki, w jakiej chcielibyśmy tę amplitudę zmierzyć. W tym kontekście prezentacja tej wystawy w Muzeum Miasta Jaworzna nie ma charakteru przypadkowego. Jaworzno jest wszak miejscem konfrontacji, współpracy i synergii kultur, szans i wyzwań zarówno ze względu na położenie, jak i trudnej historii. To jeden z wierzchołków Trójkąta Trzech Cesarzy, lat 1846–1918, miejsce „Obozu dwóch totalitaryzmów 1943–1955”, współistnienia Śląska i Małopolski czy transformacji przemysłowej. Jest jednym z wielu miejsc, jakie swą historią i aktywnością kształtowało wielość wątków gobelinu współczesnej Europy.

Sztuka ze swej natury zwykła sięgać w nieznane, podejmować wyzwania niekoniecznie widoczne dla wszystkich, unikać kompromisów czy szukać nowych interpretacji, form, badać treści. Artystyczny efekt tych dociekań przybiera rozmaite formy, stając się dokumentem czasów i ich postrzegania z różnych perspektyw. To niezwykle cenne, bo dostrzegając różnorodność wypowiedzi, mamy szanse dostrzec potrzebę akceptacji, a więc i dobrodziejstw idei współpracy – mówi Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. – Bez względu na coraz większe wyzwania, problemy czy dramaty społeczne, polityczne, gospodarcze – z którymi przychodzi nam się mierzyć – warto pamiętać, że w świecie – gdzie jedyną pewną rzeczą są zmiany – idea współpracy i jej amplituda dają szanse, by odnaleźć się, gdy po raz kolejny przetoczy się walec historii.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 7 lipca – o godz. 18.00, w siedzibie Muzeum przy ul. Pocztowej 5. Wstęp wolny!!

Serdecznie zapraszamy!!!

„Amplituda” powstała przy współpracy trzech stowarzyszeń: Société du Salon d’Automne; BBK Bonn, Rhein-Sieg e.V. oraz ZPAP Okręg Katowicki. W wystawie biorą udział także artyści z okręgów ZPAP: Opolskiego, Gliwicko-Zabrzańskiego i Bielsko-Białego.
A oto pełna lista twórców, których prace będą prezentowane na wystawie:

Anne & Gilles (Anne Roulant i Gilles Guillaume)
Assaël
Agata Sobczyk
Ewa Sycha
Rose Sznajder
TakT (Adèle Tilouine & Tyler Kaufman)
Volker Tenner
Ludmilla Ternano
Yarmila Vesovic
Karol Wieczorek
Holger Zimmermann
Elżbieta Zrobek
ZWEIIMDRUCK
Gościnnie: Jean Desvilles

30-lecie Trójkąta Weimarskiego w sztuce

Trójkąt Weimarski jest od 30 lat pomostem na poziomie politycznym między zachodem a wschodem: Francją, Niemcami i Polską. Projekt „Amplituda” ma aspiracje, by odzwierciedlać dokładnie te wartości na poziomie artystycznym. Jedną z definicji tytułowego zagadnienia z dziedziny fizyki jest najwyższe i najniższe ugięcie fali lub krzywej na jej osi czasu. Jeśli w otaczającej nas rzeczywistości występują takowe odchylenia i fale, to są one wyzwalane przez wymagania szybkozmieniającego się świata, który stwarza problemy, wobec których społeczeństwa najwyraźniej nie są już w stanie znaleźć konsensusu. Zamiast tego doświadczamy zjawisk ekstremalnych i wraz z nimi podziałów społeczeństw, których one dotyczą. Skrajności polityczne, kulturalne, socjokulturowe, jak również religijne kształtują amplitudy naszej rzeczywistości i to ponad granicami państwowymi.

W projekcie artystycznym Amplituda poszukiwaliśmy prac będących artystyczną konfrontacją wobec problemów naszych czasów. Pożądaliśmy prac, które pod względem treści bądź konstrukcji (kompozycji) można przyporządkować do osi czasu – której to: „amplitudy naszej współczesności”, tj. XXI wieku dotyczą.

Pomysłodawcą projektu: konkursu oraz serii wystaw jest Georg Schnitzler – wiceprezes Bundesverband Bildender Künstlerinnen und Künstler NRW Bezirkverband Bonn, Rhein-Sieg e.V., jednego z okręgów, największego niemieckiego stowarzyszenia artystów plastyków. Przedstawicielem i organizatorem konkursu w Polsce w naturalny sposób stał się Okręg Katowicki Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracujemy ze sobą od wielu lat, czego wynikiem jest wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy również okręgi z najbliższego sąsiedztwa: Gliwicko-Zabrzański, Bielsko-Bialski oraz Opolski.

Dr hab. Damian Pietrek, prof. ASP w Katowicach
Wiceprezes katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP)

amplituda-plakat