Strona internetowa „Obóz II Totalitaryzmów”

Badanie, dokumentowanie i popularyzowanie dziejów Obozu Dwóch Totalitaryzmów to jeden z priorytetów Muzeum Miasta Jaworzna. Do szeregu podejmowanych działań dołączy portal internetowego obozdwochtotalitaryzmow.pl, który jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Patriotyzm jutra.

Portal w rzetelny, kompleksowy i przystępny sposób przedstawi dzieje obozu, który funkcjonował w Jaworznie w latach 1943 – 1956, a który w historiografii określono mianem „Obozu dwóch totalitaryzmów”. Jaworznicki obóz to miejsce symbolicznego spotkania hitleryzmu i komunizmu.

W 1945 roku komuniści przejęli, utworzony w 1943 roku, hitlerowski obóz Neu Dachs, będący filią KL Auschwitz-Birkenau. Powstał tu Centralny Obóz Pracy, czynny do 1949 roku, następnie na jego terenie utworzono Centralne Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych. Tragiczna historia tego miejsca kończy się w 1956 roku, tym samym jest to najdłużej działający na ziemiach polskich obóz pracy.

Dofinansowane ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
Honorowy Patronat: Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa