Historia Jaworzna w XIX wieku

Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach

Cena: 25 zł

Wstęp

Głównym tematem opracowania są dzieje Jaworzna w epoce porozbiorowej, której początek stanowi data trzeciego rozbioru – rok 1795, zakończeniem jest wybuch I wojny światowej w 1914 roku. Zatem dokładny zakres chronologiczny pracy stanowią lata 1795-1914, zawierające się – jak określa to historiografia – w długim wieku XIX. Stąd wziął się skrótowy tytuł – Historia Jaworzna w XIX wieku. W tym czasie miały miejsce wydarzenia i procesy, które stanowiły podstawy dla ukształtowania miejskiej aglomeracji Jaworzna. Ze stosunkowo niewielkiej, wiejskiej parafii okresu staropolskiego wykształciły się dwa miasteczka – Jaworzno i Szczakowa, które były bazą do powstania dzisiejszego miasta Jaworzna. W książce przedstawione zostały najważniejsze procesy oraz wydarzenia historyczne, które zdecydowały o takim kierunku rozwoju gospodarczego i społecznego.

W rozdziale pierwszym omówiona została administracja i samorząd terytorialny, które powstawały w kolejnych epokach zależności politycznej. Był to kolejno okres – Galicji Zachodniej (1795-1809), Księstwa Warszawskiego (1809-1815), Rzeczpospolitej Krakowskiej (1815-1846) i Wielkiego Księstwa Krakowskiego (1846-1914). Kulminacyjnym momentem było uzyskanie statusu miejskiego przez Szczakową i Jaworzno.

Rozdział drugi poświęcony został reformie agrarnej przeprowadzonej w XIX wieku, która polegała na likwidacji systemu pańszczyźnianego na wsi. Reforma miała ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego, ponieważ uwalniała chłopów z feudalnej niewoli. Rozpoczęła się epoka państwa prawa, w którym wszyscy obywatele byli równi wobec prawa. To wyzwoliło siły społeczne i gospodarcze, które były podstawą ogromnego postępu cywilizacyjnego w XIX wieku.

Rozdział trzeci omawia zagadnienia gospodarcze. Od jaworznickiej ekonomii rolnej, która była głównym źródłem dochodów na początku XIX wieku, do powstania ośrodka przemysłowego, gdzie źródłem utrzymania dla większości ludności była praca najemna w przemyśle. Górnictwo węgla kamiennego oraz koleje żelazne zostały, prawie na okres 200 lat, specjalnością jaworznickiego regionu. Rozwój tych dziedzin gospodarki był główną przyczyną zmian demograficznych i społecznych.

I WSTĘP
II ADMINISTRACJA I SAMORZĄD TERYTORIALNY
Galicja Zachodnia (1795-1809)
Księstwo Warszawskie (1809-1815)