50 lat MMJ – wystawa poświęcona historii jaworznickiego muzeum

15 grudnia 1972 roku w Jaworznie otwarto pierwszą wystawę poświęconą historii miasta. W niemal równą 50. rocznicę tego wydarzenia – w środę, 14 grudnia 2022 r., o godz. 12.00 – odbędzie się wernisaż ekspozycji poświęconej pięciu dekadom działalności w Jaworznie placówki muzealnej.

Pierwsza wystawa w historii Jaworzna powstała pod kierunkiem Władysława Gnypa, pierwszego kustosza lokalnego muzeum – noszącego ówcześnie nazwę Muzeum Regionalnego. Na wystawę składały się eksponaty z dziedziny m.in. górnictwa, etnografii i rzemiosła artystycznego.

Obecnie przygotowana ekspozycja, która będzie prezentowana przed budynkiem Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5, ukazuje istotne wydarzenia z działalności placówki, która na przestrzeni lat, pomimo trudności lokalowych i finansowych, krzewiła idee muzealnictwa i upowszechniała wiedzę na temat historii miasta i regionu.

W ramach ekspozycji będzie można m.in. przeczytać opowieści oraz zobaczyć zdjęcia z ważniejszych momentów w historii muzeum, wernisaży, konferencji naukowych oraz spotkań, wycieczek i warsztatów organizowanych w ramach bieżącej działalności instytucji.

Na wernisaż wystawy zapraszamy w środę – 14 grudnia – o godz. 12.00 !