Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego

Jeszcze przed końcem bieżącego roku, mieszcząca się w budynku Muzeum Miasta Jaworzna – Galeria Obecna, będzie gościła prace wyjątkowego artysty, jakim bez wątpienia był Zdzisław Beksiński!

Prace składające się na wystawę pt. „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”, prezentowaną w ramach 7. Vintage Photo Festival, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe – z wczesnego okresu twórczości, czyli lat 50. i 60. ubiegłego stulecia – a pozostałe 12, to komputerowe fotomontaże z około dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Ekspozycja wystawy w Muzeum Miasta Jaworzna została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 17 grudnia, o godz. 18.30. Ekspozycje będzie można oglądać do końca roku 2021!

Zdzisław Beksiński

Fotografik, malarz i grafik komputerowy.
Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował
architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. XX wieku rozpoczął działalność artystyczną – na początku jako fotografik – wystawiając swoje prace m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później, dał się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę wykraczające daleko poza Polskę. Od roku 1994, jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzył fotomontaże komputerowe.

Serdecznie zapraszamy!