Jaworzno na dawnych mapach | 12 lipca 2019

Jedną z kategorii dokumentów historycznych, z którą na co dzień spotyka się pracownik muzeum, są arkusze dawnych map. Nawet pozbawione kontekstu – jeśli tylko możliwe jest ich jednoznaczne osadzenie w przestrzeni geograficznej – stanowią świetne wsparcie dla celów merytorycznych, tworząc swoistą „planszę” dla interpretacji i organizacji faktów historycznych.

Muzeum Miasta Jaworzna posiada w swoich zbiorach wiele map i planów, z których większość przechowywana jest w miejscach niedostępnych na co dzień dla zwiedzających ekspozycję. W ramach wystawy „Jaworzno na dawnych mapach” omówimy wybrane archiwalne plansze. Poznamy utrwalone na papierze dzieje jaworznickiego górnictwa, leśnictwa, czy przekształceń urbanistycznych końca XIX w. zmierzających do utworzenia pełnoprawnego ośrodka miejskiego. Wystawę poprowadzi Piotr Burczy – pracownik Muzeum Miasta Jaworzna.

JAWORZNO NA DAWNYCH MAPACH

Otwarcie wystawy

12 lipca 2019 (antresola)
godz. 16:00