Wystawa „Typo-miasto”

Wystawa Typo-miasto w Galerii Obecnej to prezentacja dzieł Sławomira Śląskiego — jaworznickiego grafika-projektanta, plakacisty oraz nauczyciela akademickiego. W jej skład weszło 18 prac dedykowanych poszczególnym dzielnicom Jaworzna. Jest to pokaz o szczególnym znaczeniu, ponieważ plakaty po raz pierwszy będą pokazywane publicznie w mieście, dla którego zostały zaprojektowane. Utwory jako wizualne odzwierciedlenia poszczególnych części założenia urbanistycznego zostały przepuszczone przez pryzmat umysłu i oka artysty. Do ich stworzenia Sławomir Śląski wykorzystał przede wszystkim obszerne studium nad tożsamością miejsca, wynikającą w znacznej mierze, z jego wizualnej i historycznej charakterystyki. Powstałe obrazy nie są też zdeterminowane wyłącznie zastanymi formami architektonicznymi, ukształtowaniem terenu czy występującą charakterystyczną florą i fauną. Są bardzo silnie nasiąknięte historią, ludźmi, wydarzeniami i zjawiskami, które się tam odbywają jednorazowo lub występują cyklicznie. Plakaty powstały jako praca doktorska obroniona na Akademii Sztuk Pięknej w Katowicach, której recenzentami byli: prof. Sławomir Iwański (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) i prof. Władysław Pluta (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Z katalogu wystawy, krytyk sztuki – Paulina Śląska (Stępka)

Sławomir Śląski (1981); grafik-projektant, plakacista, nauczyciel akademicki, pochodzi z Jaworzna. W 2018 obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pracuje jako grafik-projektant w Muzeum Miasta Jaworzna oraz jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Współpracuje z Galerią Sektor I, Galerią Obecną i z Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie oraz z prof. Adamem Pociechą przy cyklu wystaw „Wernisaż jednej pracy”. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Absolwent studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku „Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej”

Wystawy indywidualne:

– Typo-miasto. Wystawa plakatu towarzysząca publicznej obronie pracy doktorskiej. ASP w Katowicach, Pracownia Plakatu (204), 2018.

– Sławomir Śląski — plakaty. ASP w Katowicach, 2017.

– Ja! Plakat / Szkic. Sławomir Śląski / Adam Michen. Galeria Inny Śląsk, Tarnowskie Góry, 2017.

– 2D+3D. S. Śląski Plakate, D. Dudzik Keramik — Kunst aus Polen. D-Art Gallery, Oberwart (Austria), 2017.

– Brzmienie. Plakat muzyczny. Zamek w Toszku, 2017.

– 40/400. Wystawa plakatu. Galeria Muflon, Ustroń, 2017.

– Straż P. — plakaty. Galeria Straż Pożarna. Sztygarka, Chorzów, 2016.

– Sławomir Śląski. Plakat nieściszalny. MDK 1, Galeria Sztuki Współczesnej — Artyści Młodym, Tychy, 2016.

– to_ta_litera. Wystawa plakatu. Galeria Sektor I, Jaworzno, 2016.

– Śląski — kopalnia plakatu. Sztolnia Królowa Luiza, Industriada. Zabrze, 2015.

– Plakat i grafika użytkowa jaworznickiego muzeum autorstwa Sławomira Śląskiego. Muzeum Miasta Jaworzna, 2012.

Wystawy zbiorowe (wybór):

– TYPE + TEXT | Cracovia, wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Dydo Galeria Plakatu, Kraków, 2018.

– 3. PlakatFest, Międzynarodowy Festiwal Plakatu. ChCK, Chorzów, 2018.

– 25. Biennale Plakatu Polskiego. BWA Katowice, 2017.

– TYPE + TEXT — 100 lat awangardy w Polsce, Pałac Poznańskiego, Łódź, 2017.

– Poster Quadrennial Bardejov (PQB), Słowacja, 2017.

– Wystawa plakatu. Prace studentów i pedagogów Pracowni Projektowania Plakatu oraz Projektowania Alternatywnego ASP w Katowicach. Katowice Miasto Ogrodów — kurator, 2017.

– Rozjazzowanie, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie, 2017.

– International Exhibition of Typography Poster, Poland & China. Guilin Hua Qiao Art Gallery, Chiny, 2016.

– 10 lat Międzywydziałowej Pracowni Projektowania, ATH Bielsko-Biała, 2015.

– Biennale plakatu w Boliwii. La Bienal del Cartel Bolivia BICeBé®, La Paz, 2015.

– 24. Biennale Plakatu Polskiego. BWA Katowice, 2015.

– Sztuka dla Serca, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze, 2014.

– Ty+Ja, prowadzący pracownię Grafiki Edytorskiej, PATIO, Łódź, 2008.

– Wystawa kompozycji pt. Ein Jahr – 34 Positionen – 34 Räume – 2007–2008, Museum Modern Art, Hünfeld (Niemcy).

– XIII Salon Plakatu Polskiego w Wilanowie, Warszawa, 2007.

– Wystawa finałowa 7. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Łódź, 2007.

– 12. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi, Skierniewice, 2007.

– VI Ogólnopolski Przegląd Grafiki Użytkowej Studentów Wyższych Uczelni Agrafa 2003. Katowice, Galeria ArtNova2.