„Pejzaże” – wystawa malarstwa Jana Ziarki

Zapraszamy na wystawę malarstwa Jana Ziarki pt. „Pejzaże”. Obrazy będzie można oglądać od 5 lipca do 30 sierpnia w Muzeum Miasta Jaworzna (1 piętro, Antresola).

Jan Ziarko

Urodził się 3 grudnia 1920 roku w Krzeszowicach. Od dzieciństwa aż do końca swojego życia mieszkał w Jaworznie. W latach trzydziestych ukończył szkołę zawodową w Maczkach jako tokarz – frezer i podjął pracę w kopalni „Piłsudski”. Po II wojnie światowej ukończył technikum górnicze i został instruktorem zawodu w miejscowej Zasadniczej Szkole Górniczej. Czynnie udzielał się również w życiu społecznym i politycznym Jaworzna. Od najmłodszych lat lubił rysować i malować. Swoje predyspozycje pogłębiał przez samokształcenie, obserwując przyrodę, przeglądając dostępną prasę i książki o tematyce malarstwa, a w szczególności zagadnienia perspektywy.

W latach dorosłych w wolnych chwilach aż do późnej starości malował obrazy farbami olejnymi. Były to prace przedstawiające przede wszystkim pejzaże o różnej tematyce, wszystkich pór roku, widoki górskie, marynistyczne itp. Lubił także malować martwą naturę, kwiaty. Znaczna część prac została pozyskana przez przyjaciół i znajomych oraz rodzinę. Dotarły one nawet do Australii i USA.

Poza malowaniem wykonał również kilkanaście prac z metaloplastyki użytkowej jak: abażury, kinkiety, świeczniki czy obramowania luster. Zmarł mając 94 lata.

Adrian Olszewski