Wigilia w jaworznickiej tradycji

Zapraszamy na kolejną wyjątkową Wigilię Bożego Narodzenia. Będziemy spożywać tradycyjne potrawy podawane niegdyś na jaworznickich wigilijnych stołach oraz śpiewać dawne kolędy. Całość uroczystego spotkania dopełni łamanie się opłatkiem – symbolem zgody i braterstwa. Ten wieczór będzie przypomnieniem naszych regionalnych tradycji i dawnych wierzeń ludowych, utrwalonych przez monografistów naszej ziemi. Jeden z nich, Stanisław Polaczek pisał:

„(…) w okolicy Szczakowej przed wieczerzą odmawiają Anioł Pański, nasamprzód ojciec, potem matka, a wreszcie dzieci i służba. Uważają też na cienie, które padają od siedzących przy stole na ścianę. Czyj cień dłuższy, ten dłużej żyć będzie”.

„(…) w okolicy Byczyny jedzą siemieniatkę, tj. zupę z tłuczonego siemienia i prażuchę. W kącie izby stawiają snopek słomy, a zaraz po wieczerzy obwiązuje nim gospodarz drzewa owocowe. Gdy mężczyzna w tym dniu wejdzie do chaty, przepowiadają, że lęgnąć się będą byczki, gdy kobieta, to jałówki”.

Zapraszamy!
Poniedziałek, 18.12.2017 r., godz. 18:00
bilet wstępu 30 zł
Rezerwacja: +48 (32) 6181 950